SÚDY: Proces s ďalším pašerákom kokaínu z Nigérie museli odročiť

517

Dôvodom odročenia dnešného verejného zasadnutia bola práceneschopnosť tlmočníčky. Nigérijčan John Castro O., ktorý sa snažil vo svojom tele prepašovať cez Slovensko do Rakúska takmer 300 gramov kokaínu, bol odsúdený 11. februára tohto roku Okresným súdom Bratislava 1 na trest odňatia slobody 10 rokov a vyhostenia z krajiny na dobu 15 rokov. Rozsudok nebol ešte právoplatný a obžaloba už vtedy avizovala, že sa proti nemu odvolá. Preto sa dnes kauzou mal zaoberať odvolací KS.
Obvinený sa v minulosti viackrát snažil zmariť vynesenie rozsudku tým, že apeloval na neznalosť angličtiny, do ktorej mu bol proces prekladaný a žiadal tlmočníka do kmeňového jazyka igbo. S týmto tvrdením sa na súd viackrát obrátil aj vo februári, v deň vyhlásenia verdiktu. Nigérijčan v angličtine namietal, že súčasný právny systém v krajine mu dovoľuje trvať na prítomnosti tlmočníka do jeho rodného jazyka, ktorý by mu dovolil plnohodnotne sa brániť. Odmietnutie prideliť takého odborníka, ktorého podľa jeho slov možno nájsť napríklad v Nemecku, považuje za istý druh diskriminácie, keďže je presvedčený, že obvinení z európskych krajín by nemali mať problém domôcť sa tohto práva. Súd však túto sťažnosť odmietol s odôvodnením, že anglický jazyk má status oficiálneho v krajine pôvodu obvineného. Cudzinec rovnako namietal proti kvalifikácii jeho činu ako prechovávanie a obchodovanie s drogami. Podľa jeho slov sa dopustil trestného činu pašovania, za ktorý by mohol byť odsúdený na trest do 2 rokov odňatia slobody. „Tento súd používa proti mne zastrašovanie (…) A všetko je to len preto, že som černoch z Afriky,“ sťažoval sa vtedy Nigérijčan. „Nie sme spokojní s rozhodnutím. Založené je to na tej právnej argumentácii, ktorú sme uviedli v záverečnej reči a myslíme si, že tá právna kvalifikácia nie je správna,“ uviedol vtedy jeho obhajca Peter Leinberger, ktorý sa pred súdom pokúsil spochybniť, či obvinený poznal obsah pašovaných kapsúl, množstvo prepravovanej látky, či jej cenu na čiernom trhu v Európe, keďže výška trestu vychádza aj z tejto sumy. Johna Castra O. zadržali policajti 31. decembra 2009 počas akcie s názvom Silvester. V tele mal ukrytých päť kapsúl s takmer 290 gramami kokaínu, ktorého hodnota na čiernom trhu je podľa polície viac ako 62.000 eur. Zadržaný uvádzal, že mu drogy boli vsunuté v Španielsku, pričom sa domnieval, že obsahom kapsúl sú antibiotiká, ktorých preprava vo veľkom množstve, je v jeho domovskej krajine nezákonná. Cieľom prepravy mala byť údajne rakúska metropola, pričom pašerákovi za prácu sľúbili odmenu 200 eur.
V stredu 7. júna iný senát KS riešil kauzu ďalšieho pašeráka drog z Nigérie. Nigérijčan Raymond Ofoedu si za pašovanie kokaínu odsedí 12 rokov vo väzení so stredným stupňom stráženia. Raymonda Ofoedu zadržali v júni 2009 na bratislavskom letisku. V tele mal 70 kapsúl s bielym práškom. Ofoedu počas celého procesu a rovnako aj stredu trval na tlmočníkovi do jeho rodného jazyka igbo. Tvrdil, že na to má právo. Svoju asi desaťminútovú záverečnú reč na pojednávaní predniesol vo svojom rodnom jazyku. Súdy tvrdia, že úradným jazykom v Nigérii je angličtina a preto mu pridelili iba tlmočníka do angličtiny. Podľa Nigérijčanovho obhajcu sú vo vlasti obžalovaného štyri úradné jazyky vrátane igbo. Od krajského súdu žiadal, aby verdikt súdu prvého stupňa zrušil.
Nigérijčan bol marcovým rozsudkom Okresného súdu Bratislava 1 potrestaný väzením, ale aj vyhostený zo Slovenska na desať rokov. Z množstva kokaínu, ktoré sa pokúsil prepašovať, by sa podľa polície dalo vyrobiť 22.000 dávok v hodnote takmer 330.000 eur. Vlani ho popradský súd odsúdil za zanedbanie povinnej výživy na podmienečný trest.