Pražská polícia má na stole mimoriadny prípad. Vyšetruje 28-ročného muža, ktorý plánoval vraždu svojich rodičov. Motívom páchateľa mala byť jeho neutešená sociálna situácia, po smrti svojich rodičov sa chcel dostať k ich rozsiahlemu majetku. Páchateľ im súčasne dával za vinu svoje životné neúspechy, vraždou sa tak chcel aj pomstiť. Kriminalistov na prípad upozornil páchateľov kamarát, ktorému sa s plánom zveril.

„V tomto prípade je stíhaný dvadsaťosemročný, česky hovoriaci muž, ktorý je obvinený z trestného činu vraždy zo zištných dôvodov v štádiu prípravy,“ uviedol hovorca pražskej polície. Úmysly dvadsaťosemročného Martina G., pôvodom z Ústí nad Labem, vzal vážne aj súd, ktorý ho posadil do väzby. „Tento muž je stíhaný väzobne,“ poznamenal hovorca.

Vyjadrenie hovorcu je prakticky jedinou verejnou informácií, ktorá sa prijíma. Inak oficiálne polícia k prípadu viacmenej mlčí.

Rodičia páchateľa sú biznismeni, podnikajú v oblasti bytového interiéru. Martin G. posledných zhruba osem rokov býva po kamarátoch, nemá stálu prácu a príležitostne si privyrába predajom drog. Sám ich občas bral. Svoju situáciu ale poslednou dobou prestal zvládať, preto ju chcel dramaticky vyriešiť.

„Plánoval, že rodičov zastrelí. Telá chcel zakopať, kamarát mal potom zabezpečiť zmiznutie ich auta,“ opísal pod zárukou anonymity zdroj, ktorý je oboznámený s vyšetrovaním. Martin G. plánoval na rodičov počkať, až sa budú vracať z práce. Zbraňou namierenou na matku chcel otca donútiť k tomu, aby zašiel na vybrané miesto. Tam sa ich chystal oboch zastreliť, zbaviť sa tiel a predstierať zmiznutie autá. „Pretože to malo prebehnúť v sociálne vylúčenej lokalite, zmiznutie rodičov aj autá chcel hodiť na miestnych,“ uviedol zdroj.

Martin G. si dokonca vypočítal, k akej sume sa dostane. Dedičstvo by sa v prípade smrti matky a otca delilo, pretože páchateľ má podľa informácií niekoľko súrodencov. Aj tak by ale podľa vlastných výpočtov dostal sedem miliónov českých korún. Súčasne si predstavoval, že na čas prevezme riadenie rodinnej firmy, čo mu zaistí ďalšie peniaze. O svojom čine vyrozumel dvoch ďalších, jeden mal vykopať jamy pre tela a druhý zabezpečiť zbraň a zmiznutie autá. Zo pomoc im sľúbil podiel z dedičstva.

Políciu na prípad upozornil svedok, od ktorého chcel páchateľ pomoc

Lenže práve tým na seba priviedol políciu, pretože jeden z jeho dvoch možných komplicov si na spoločnom stretnutí jeho plány nahral na telefón. Spočiatku ich mal brať ako mimoriadne nemiestny vtip, ale neskôr muž vzal slová Martina G. vážne, spustil si na telefóne nahrávanie a neskôr zavolal políciu. Kriminalisti páchateľa ešte ten deň zobrali. Zadržali ho 12. októbra v Prahe, kde posledných pár mesiacov žil. „Dotknutému kriminalisti oznámili obvinenia v prvej polovici októbra tohto roka,“ potvrdil policajný hovorca.

Motívom k ťažko pochopiteľnému činu nemala byť len životné tieseň, ale aj pomsta. Martin G. rodičom zazlievali, že mu v zložitej situácii nepomohli. „Skôr mal všetko – peniaze, auto a prácu u rodičov. Ale v určitom období sa chytil zlej partie, žil večierkami, drogami, lenže mu postupne dochádzali peniaze. Preto začal rodičov okrádať, zobral im napríklad peniaze na výplaty pre zamestnancov. Oni ale na všetko prišli a vyhodili ho z domu. Nenávidel ich za to,“ popísal zdroj. Hoci podľa informácií boli pripravení vziať svojho syna za určitých podmienok späť, ten to ale odmietol.

Polícia už kauzu pomaly smeruje ku koncu. Hlavnými dôkazmi sú svedectvá možných komplicov, zvuková nahrávka plánov páchateľa a správy zaistené na sociálnej sieti Facebook. Kriminalisti muža trestné podľa najprísnejšieho odseku vraždy, za čo mu v prípade uznania viny hrozí až dvadsať rokov väzenia, prípadne výnimočný trest.