Tajomná sila zmasakrovala horolezeckú výpravu. Muži a jedna žena v hrôze rozrezali stany a polonahí bežali do mrazu

1494
Ïàëàòêà Äÿòëîâöåâ

Nevysvetliteľná záhada, aká nemá v histórii obdobu. Skupina skúsených lyžiarov a cestovateľov skončila rozosiata okolo svojho tábora s nepochopiteľnými zraneniami, bez vybavenia a oblečenia a so stopami radiácie. Vydali sa, kam nemali? Ich život skončil nevysvetliteľnou desivou udalosťou u Hory mŕtvych v januári 1959.

Kto mohol niečo také urobiť, pýtali sa členovia pátracej výpravy, ktorá po Djatlovovej expedícii pátrala. Hororový výjav zatriasol aj tými najotrlejšími. Napríklad telo Ludmily Dubninovej našli bez odkusnutého jazyka a s prerazenými šiestimi rebrami oblečenú len v nohavičkách, Slobodin nemá topánky, zato osemnásťcentimetrovú fraktúru lebky, Semon Zolotarov má prerazených päť rebier a chýbajú mu oči. O jeho zranení hovorí lekárska správa toto: Je možné ich prirovnať len k zraneniam spôsobeným nárazom auta.

Djatlova výprava

Čo to bolo, čo vyhnalo v mrazivej noci, kedy bola vonku teplota okolo -18 stupňov Celzia, všetkých zo stanov ústrety smrti? Bolo jasné, že utekali v panike, niektorí liezli na strom, aby videli späť na tábor, ďalší sa snažili urobiť oheň, ale predovšetkým rýchlo umierali na podchladenie. A na strašne zranenia. Žiadne známky boja ani cudzia prítomnosť neboli nikde objavené. Niektorí členovia výpravy dokonca odhodili časť oblečenia. Šialené, nepochopiteľné.

Vyšetrovanie prípadu sledoval sám Nikita Chruščov, ale keď dostal výslednú správu na stôl, nariadil vyšetrovanie okamžite ukončiť. Oficiálne zdôvodnenie je, že skazu celej skupiny spôsobili neznáme sily. Inými slovami, vyšetrovatelia jednoducho nevedia, neprišli na nič.

A hneď sa vyrojili celá rada teórií. Nad miestom boli vraj meteorologickou službou videné neznáme svietiace gule. Podľa iných tu došlo k testu nových ruských zbraní, na čo mali ukazovať zvýšené hodnoty radiácie na telách mŕtvych. Veľké podozrenie padlo aj na miestny kmeň Mansi. Lenže tí sami horu pomenovali Hora mŕtvych, pretože tu podľa ich rozprávania zomrelo deväť členov kmeňa. Sami sa miesta obávali, navyše nič z tábora nezmizlo. Lavína, alebo nebezpečenstvo lavíny? To mohlo vyhnať ľudí zo stanov, ale nie je jasné, prečo sa do nich nevrátili, keď videli, že k žiadnej lavíne nedochádza. Na jednom papieriku nájdenom v tábore stálo: Od teraz vieme, že snežný muži existujú. Zahubil snáď výpravu Yetti? Hlavný vyšetrovateľ Ivanov do svojej smrti tvrdil, že podľa neho za skazou členov výpravy stojí UFO. Dohadov s postupujúcom časom skôr pribúda.

Pomník

Najnovšie teória hovorí, že na vine mohol byť prírodný fenomén infrazvuku, ktorý veľmi výnimočne vzniká v horninách a má úplne devastujúci účinok na ľudskú psychiku. Vyvoláva nekontrolovateľný strach a halucinácie, poškodzuje tiež ľudské orgány. Podobné stavy tam vraj už niektorí zažili, našli sa v minulosti aj dve polonahé zmrznuté tela. Lenže tento jav je natoľko vzácny, že ho prakticky nemožno skúmať a teóriu tak overiť.