Kapitán Fiorentiny Davide Astori zomrel v spánku pred nedeľňajším zápasom talianskej ligy v Udine. Futbalový reprezentant bol nadránom nájdený mŕtvy v tímovom hoteli, podľa prokurátora ukazujú prvotné indície na infarkt. Astori mal 31 rokov.

Zápas Serie A, ktorý mal začať v Udine v 15 hodín, bol okamžite odložený. Následne vedenie súťaže na žiadosť väčšiny klubov zrušilo aj ďalších šesť na dnes naplánovaných duelov najvyššej súťaže vrátane milánskeho derby medzi AC a Interom.

Astori si v rokoch 2011 až 2017 pripísal 14 štartov za národný A-tím a na konte má jednu streleným bránku. Stredný obranca začínal s futbalom v AC Miláno, pôsobil aj v Cagliari a AS Rím. Za Fiorentinu nastupoval od roku 2015.

Kapitána našli mŕtveho jeho spoluhráči. Tí boli prekvapení, že Astori nedorazil na tímové raňajky a nereaguje na hotelový telefón ani na klopanie na dvere. Podľa talianskych médií ešte pred tým, než hotelový personál priniesol kľúč od izby, vyrazili dvere.

Ako posledný videl Astoriho brankár Marco Sportiello, ktorý hral s tímovým kapitánom v sobotu večer videohry. Gólman Fiorentiny bol hneď vypovedať na políciu.

Davide nedorazil na raňajky, kam zvyčajne chodil ako prvý. Takže sme ho šli skontrolovať. Davide spal v miestnosti sám. Posledný, kto ho videl, bol (brankár) Marco Sportiello. Niektorí hráči spia v jednolôžkových izbách, niektorí po dvoch,“ uviedol hovorca Fiorentiny Arturo Mastronardi. „Stále ešte nevieme príčinu smrti. Telo bolo odvezených na pitvu, myslím, že by mala prebehnúť ešte dnes. Žiadne ďalšie podrobnosti nemáme,“ dodal.

„V tejto chvíli pracujeme s tým, že hráč zomrel prirodzenou smrťou bez cudzieho zavinenia na zástavu srdca. Je zvláštne, že sa taká vec stala profesionálovi, ktorý je tak starostlivo sledovaný a nevykazoval žiadne varovné signály,“ uviedol prokurátor Udine Antonio De Nicolo.

Astori sa ešte len pred dvoma týždňami stal otcom dcéry Vittorie. „Skvelý hráč, ale ešte viac skvelý človek. Koľko bitiek sme spolu odohrali v Cagliari a potom sme sa znovu zišli v Ríme. Stále nemôžem uveriť,“ napísal na sociálnej sieti bývalý Astoriho spoluhráč, belgický reprezentant Radja Nainggolan.

 Prešiel prísnymi  testami 

„Dnes ráno prišla hrozná správa. Budem si ťa navždy pamätať, odpočívaj v pokoji, Dávid, kapitán, „uviedol na twitteri bývalý český reprezentant Tomáš Ujfaluši, ktorý vo Fiorentine tiež robil v minulosti kapitána.

„Viem, aké utrpenie prežívate, zažil som bohužiaľ to isté s Antonio Puertaom,“ pripomenul španielsky športový riaditeľ AS Rím Mönch desať a pol roka starú smrť futbalistu Sevilly priamo pri zápase.

Hráči v Taliansku pravidelne podstupujú kontroly, ktoré sú dokonca prísnejšie ako vo väčšine iných krajín. „Máme veľmi prísne pravidlá a testy, než dotyčný dostane povolenie venovať sa športu na profesionálnej úrovni. Prevencii náhlej smrti sa v Taliansku venuje veľká pozornosť, je to oblasť, ktorú študujeme viac než ktorákoľvek iná krajina, „uviedol hlavný lekár Neapola Alfonso De Nicola.

„Zákon stanovuje, že každý hráč musí podstúpiť rôzne testy, vrátane EKG a záťažového testu. EKG sa podľa pravidiel uskutočňuje každé dva roky, ale väčšina klubov to pre istotu robí raz ročne. Bohužiaľ sa tieto tragédie aj tak môžu stať, takže ešte musíme posilniť výskum,“ dodal.