Talianska vláda začala konať. Minister vnútra zavrel prístavy pre lode s utečencami. Záchranárska loď, ktorá má na palube 629 migrantov uviazla uprostred Stredozemného mora. Nový taliansky minister vnútra plavidlu odmietol vydať povolenie na pristátie pri brehoch Talianska. Ministrom nie je nikto iný ako líder Ligy severu, ktorý pred voľbami varoval, že jeho strana bude voči migrantom postupovať oveľa tvrdšie ako doterajšie vlády. Okrem lodi Aquarius čaká pri talianskych brehoch aj plavidlo Sea Watch 3, ktoré má na palube nešpecifické počet migrantov a plaví sa pod holandskou vlajkou.

Loď Aquarius patrí podľa spravodajského webu BBC News nemeckej neziskovej organizácii SOS Méditerranée. Salvini tvrdí, že by migrantov mala prijať Malta, ktorá to však odmieta a tvrdí, že utečenci boli vyzdvihnutí vo vodách Líbye, teda spadajú pod talianskou jurisdikciu. SOS Méditerranée dostala od Talianov inštrukcie, aby jej loď zostala stáť na súčasnej pozícii, teda 35 námorných míľ od Talianska a 27 námorných míľ od Malty.
Viac ako šesť stoviek migrantov „Neziskovka“ údajne zachránila pri šiestich rôznych operáciách. „Naším cieľom je zaistiť bezpečné vylodenie všetkých 629 ľudí. Niektorí z nich boli zachránení včera v noci vo veľmi zložitých podmienkach,“ povedala hovorkyňa organizácie Mathilde Auvillain. Organizácia OSN pre utečencov už vyzvala všetky strany, aby urýchlene našli riešenie.

Na palube lode Aquarius skončili aj utečenci, ktoré z mora vytiahla loď talianskeho námorníctva, talianskej pobrežnej stráže a tiež jednej z obchodných lodí. Medzi zachránenými je celkom 123 mladých chlapcov bez sprievodu rodičov, 11 malých detí a sedem tehotných žien. Mladým chlapcom je medzi 13 a 17 rokmi a pochádza predovšetkým z Eritrey, Ghany, Nigérie a Sudánu. „Ľudí, ktorých sme zachránili včera večer boli vo veľmi zložitej situácii. Najmenej 50 z nich hrozilo utopenia,“ uviedol pre taliansku televíziu Sky TG24 člen posádky Aquarius Alessandro Porto.

Minister Salvini loď neziskovej organizácie zatiaľ pustiť nemieni a hnevá sa na okolité štáty. „Malta nikoho neprijíma, Francúzsko vozí ľudí späť na hranicu a Španieli bránia vlastnú hranicu zbraňami. Nie je možné, aby Malta na každú žiadosť o pomoc zodpovedala nie. Boh Maltu umiestnil k Afrike bližšie ako Sicílii,“ uviedol.