USA: Coca-Cola sa po 60 rokoch vracia do Mjanmarska

369

Tomuto kroku predchádzalo rozhodnutie americkej vlády zrušiť zákaz investovania v bývalej Barme po tom, čo tamojšia vláda začala reformy smerom k demokracii.
Mjanmarsko, kde sa vlani skončila dlhoročná vláda vojenskej junty, je jednou z troch krajín, kde nie je Coca-Cola zastúpená. Dve ďalšie sú Kuba a Severná Kórea.
Najväčší svetový výrobca nealkoholických nápojov vo štvrtok uviedol, že v Mjanmarsku začne podnikať po tom, čo americká vláda vydá licenciu, ktorou americkým firmám umožní takéto investície.
Coca-Cola oznámila, že jej produkty budú spočiatku do Mjanmarska dovážať z okolitých krajín, kým nespustí prevádzku aj tam. Spoločnosť poznamenala, že tradične je medzi prvými firmami, ktoré po zmene politickej situácie vstupujú alebo sa vracajú na trhy.
Napríklad z Číny po nástupe komunistov v roku 1949 Coca-Colu a iné zahraničné firmy z krajiny vykázali. Bezprostredne po úplnom obnovení diplomatických vzťahov medzi USA a Čínou v roku 1979 Coca-Cola priviezla 20.000 prepraviek svojho nosného nápoja z Hongkongu, ktorý bol vtedy ešte britským územím.
Firma so sídlom v Atlante dodala, že Kuba bola jednou z prvých krajín, kde podnikala – prevádzku na ostrove začala v roku 1906. Po kubánskej revolúcii vláda Fidela Castra začala znárodňovať súkromné firmy a Coca-Cola z krajiny odišla v roku 1960. V KĽDR nikdy nepôsobila. Ak sa nejaké výrobky Coca-Coly do týchto krajín dostanú, tak len prostredníctvom nezávislých tretích strán.
V Mjanmarsku začala Coca-Cola po prvý raz pôsobiť v roku 1927. Spoločnosť oznámila, že v rámci návratu venuje tri milióny dolárov na podporu vytvárania pracovných miest pre tamojšie ženy. Firma bude spolupracovať s mimovládnou skupinou PACT, ktorá podporuje ekonomické a zdravotnícke iniciatívy v rozvojových krajinách.