V Česku štát prerába stámilióny kvôli nevýhodným prenájmom púmp okolo diaľnic. Ako je to na Slovensku?

370

Prevádzkovatelia čerpacích staníc Riaditeľstvu ciest a diaľnic (ŘSD) zaplatí za prenájom pozemku pre svoju pobočku vedľa najfrekventovanejších diaľnic v priemere 550 tisíc. Nie však mesačne, ako by sa dalo predpokladať, ale ročne. Denné nájomné za najlukratívnejšie plochy sa tak pohybuje v priemere okolo 1 500 korún. 
Riaditeľstvo si preto nechalo spracovať audit, ktorý ukázal, že štátu ročne unikajú kvôli nevýhodným zmluvám na prenájmy stovky miliónov korún. „V porovnaní s Rakúskom u nás prevádzkovatelia púmp platí za prenájom niekoľkonásobne menej,“ potvrdzuje generálny riaditeľ ŘSD David Čermák.
Zmeniť tento nepomer nebude jednoduché: zmluvy uzavrelo vedenie ŘSD predovšetkým v 90. rokoch, kedy je dávalo na 50 rokov. Kontrakty sú navyše prakticky nevypovedateľné. „Z väčšiny zmlúv pre nás nie je úniku, snažíme sa aspoň o čiastočné urovnaní,“ dodal Čermák.
Z uzatvorených zmlúv sú pre štát najhoršie tie okolo najvyťaženejšie diaľnice D1, ktoré sa uzatvárali v 90. rokoch. Neskôr už ŘSD skrátilo dobu prenájmu, ale aj u novších dohôd ešte niekoľko rokov pobeží nevýhodné finančné plnenie. Tieto zmluvy vedenie ŘSD uzatváralo už na základe znaleckých posudkov, ale tie väčšinou zohľadňovali cenu za nájom na najbližšie pumpe. Tou obvykle bola čerpacia stanica na zapadnutej ceste s podstatne menším prevádzkou ako na diaľnici.
ŘSD navyše zistilo, že v niektorých prípadoch platí nájomcovi menej, než koľko skutočne vysúťažili, čo bol podľa riaditeľstva napríklad prípad Pávov pri Jihlave na diaľnici D1, jednej z najvyťaženejších púmp prevádzkovanej OMV. „V súčasnej dobe prebiehajú rokovania s niektorými nájomníkmi o navýšenie ceny nájmu. Hoci v niektorých prípadoch ide až o desaťnásobný nárast, zdá sa, že rokovania budú úspešné,“ verí Čermák.
Správcovia ciest majú ešte inú cestu k vypovedanie zmlúv: strážiť ich nedodržiavanie. Podmienkou zmlúv na prenájom odpočívadiel a čerpacích staníc je napríklad nepretržitú prevádzku toaliet.

Nevýhodné zmluvy majú dokonca ešte neexistujúce pumpy
Nie príliš výhodné zmluvy budú navyše pokračovať aj na nových úsekoch diaľnic, ktoré sa budú otvárať budúci rok. Boli uzavreté ešte za predchádzajúcich vedení pri súťažiach na celú stavbu. V porovnaní s kontraktmi z 90. rokov je v nich niekoľko rozdielov: miesta už ŘSD neprenajíma priamo petrochemickým reťazcom, ale napríklad sprostredkovateľské firme s akcionármi na Cypre. Práve prenájom odpočívadiel je jedným z dôvodov, prečo polícia trestne stíha niekdajšieho výkonného riaditeľa ŘSD Michala Halu. Ten vinu odmieta. „Žiadnu zmluvu som nepripravoval, nedoporučoval či neschvaľoval s vedomím, že je pre ŘSD nevýhodná, ani s úmyslom, aby nevýhodná bola,“ povedal už skôr MF DNES. 
Do budúcnosti chce ŘSD úplne zmeniť systém prenájmu diaľničných odpočívadiel, kedy bude výška nájmu odvodená od výšky tržieb. Jednou z ďalších možností v prípade transformácie ŘSD bude prenajímať nielen plochy odpočívadlá, ale aj ich kompletne vybudované zázemie.