V Děčíne otvorili v centre mesta ferratu, prvú svojho druhu v Česku

798

Oproti lezeniu na obyčajné skaly ju môže využívať prakticky ktokoľvek. Potrebné je iba povinné vybavenie a guráž. informovala o tom hovorkyňa mesta. „Cesta od prvého nápadu ku konečnej realizácii vrátane získania všetkých potrebných dokumentov trvala dva a pol roka,“ uviedla hovorkyňa. Za vybudovanie ferraty město zaplatilo 300.000 korún a sľubuje si od nej, že do Děčína privedie ďalších turistov. Lezecká cesta je dielom nestora českého horolezectva Karla Bělín, ktorý má skúsenosti s budovaním Ferrat v talianskych Dolomitoch. Děčínsku Pastierska stenu si starostlivo preštudoval a potom aj osobne vytýčil trasy tvorené ku skale pripevnenými oceľovými lanami, ktoré slúžia pre istenie lezcov, a kramle na stupy. Pracovať v stene začal na jeseň 2012 a tento rok na jar Ferratu dokončil. „Obtiažnosť jednotlivých ciest je stredné, len jedna pasáž úplne hore je zložitejšia,“ uviedol Bělina s tým, že hore sa môže vydať prakticky ktokoľvek, avšak začiatočníci by mali mať k ruke skúsenejšieho lezca.

V strednej pasáži steny je vytvorených päť trás, ktoré sa schádzajú na hlavnom pilieri, kde je umiestnená kniha výstupov. Od nej vedú dve cesty úplne hore. Celková výška steny je 95 metrov, dĺžka trasy od 150 do 170 metrov.
Návštevníci sú povinní dodržiavať bezpečnostné pravidlá, predovšetkým zákaz lezenia pod vplyvom alkoholu a iných návykových látok. Každý lezec musí mať prilbu, horolezecký úväzok a ferratový set s dvomi karabínami, pričom minimálne jedna je vždy pripnutá k istiacemu lanu. Potrebné vybavenie si možno požičať v neďalekom obchode.
Ak by sa turista predsa len dostal pri výstupe do ťažkostí, môže sa obrátiť na záchranné zložky. Tiesňové čísla sú uvedené na tabuli pri nástupe do steny. Pripravení zasiahnuť sú predovšetkým děčínski hasiči, ktorí majú špeciálne lezeckú skupinu. „V stene sme už trénovali, máme ju dobre zmapovanú, “ povedal veliteľ hasičskej stanice v Děčíne Jiří hyklát.
História vytýčených ciest siaha už do prvej svetovej vojny, kedy si ich budovali vojaci pre ľahšiu pohyb v alpskom teréne. Dnes via ferraty umožňujú turistom aj bez špeciálnej prípravy spoznať krásu lezenia po skalách.