Salman Abedi inklinoval k radikálnym islamistom. Britské tajné služby o ňom vedeli, ale nepredpokladali, že by mohol spáchať teroristický čin.

Britské tajné služby definitívne potvrdili identitu páchateľa utorkového bombového útoku v Manchestri, pri ktorom zahynulo najmenej 22 prevažne mladých ľudí. Salman Abedi bol rodený Brit, mal líbyjský pôvod a mala to byť práve miestna britská moslimská komunita, kde sa zradikalizoval.
O Abedim zatiaľ nezverejnili príliš veľa detailov a do médií unikli len dve jeho fotografie v zlej kvalite.

Podľa svedkov, ktorých oslovil Guardian, to bol tichý mladík a nič nenasvedčovalo, že by plánoval zabíjať ľudí.

Jeden z manchesterských imámov však pre Daily Telegraph potvrdil opak. „Nebol mojím priateľom, neboli sme si blízki. Pravdepodobne so mnou nebol spokojný, lebo som počas piatkových modlitieb bojoval proti Islamskému štátu,“ hovorí.
Briti stále nemajú ani odpoveď na kľúčovú otázku, kde sa Abedi zradikalizoval. Jeho rodičia sa vraj pred časom vrátili do Líbye a z návštevy krajiny sa do Manchesteru pred pár dňami údajne vrátil aj Abedi.
„Salman? Som z toho šokovaný,“ tvrdí jeden z členov manchesterskej líbyjskej komunity pre Guardian. „Bol to taký tichý chlapec, vždy ma rešpektoval… Bol veľmi tichý.“

Pripravte sa na vojakov v uliciach

Briti medzitým stále pátrajú aj po tom, či mal Abedi komplica. Premiérka Theresa Mayová aj preto v stredu oznámila, že do britských ulíc sa opäť vráti armáda.
 „Vojakov budete môcť stretnúť aj na koncertoch, športových zápasoch a iných podujatiach,“ uviedla krátko po tom, ako Briti identifikovali páchateľa utorkového výbuchu.

V krajine doteraz platil štvrtý stupeň teroristickej hrozby, od stredy je to už piaty, teda najvyšší. Naposledy bol vyhlásený pred desiatimi rokmi, keď dvaja islamisti napojení na teroristickú sieť al-Kájda zaútočili na letisko v Glasgowe.
V jeho útrobách vtedy mohli zahynúť desiatky ľudí. Muži sa so svojím džípom naloženým propánovými fľašami pokúsili preraziť vstupnú bránu, pokus im však nevyšiel a pri útoku napokon zahynul len jeden z nich.