V roku 1959 ukradli lupiči vakcíny a hodili Montreal do skazy

625

Rozruch okolo vakcín, aký zažívame dnes, nemá v moderných dejinách obdobu. Avšak v roku 1959 sužovala Kanadu najhoršia epidémia prenosnej detskej obrny v dejinách. A jediným možným riešením bola vakcinácia.

Vydesení rodičia v Montreale vzali útokom kliniky v snahe zaočkovať svoje deti a ochrániť ich pred chorobou, ktorá mala až päťpercentnú úmrtnosť. Vakcínu produkovali iba dve laboratóriá a veľmi rýchlo začala dochádzať. To isté sa čoskoro stalo aj v Spojených štátoch amerických.

Jean Paul Robinson bol zamestnanec jednej z dvoch laboratórií vyrábajúcich vakcíny. Veľmi dobre videl, aká dôležitá je každá zásielka a ako rýchlo miznú zásoby. Dostal preto diabolský nápad. Vedel, že väčšina vakcín je skladovaná v mikrobiologickom inštitúte pri univerzite v Montreale. Spoločne s dvoma kumpánmi sa vyzbrojený revolverom vlámal do skladu, stráž zamkol do klietky s 500 pokusnými opicami a odišiel so 75 000 skúmavkami vakcíny vo vozidle ostrahy.

Ebola sa v Afrike ďalej šíri, epidémia ohrozuje celý svet

Gang sa ukryl s lupom v prázdnom dome, ktorý si dopredu prenajal. Ráno starosta Montrealu uviedol, že mesto je úplne bez vakcín, pretože všetky boli ukradnuté. Zem bola v šoku, takto bezprecedentný zločin nikto nečakal. Polícia nasadila všetky sily, po lupičoch pátral štvorčlenný tím, ale nemala ani odtlačky, ani nič iného v ruke. Však jednu vec predsa len mala. Stráže začuli, ako sa lupiči bavia a najmenej jeden z nich používal správne lekárske termíny, takže bolo jasné, že je z odboru. To veľmi zúžilo okruh podozrivých. Lenže polícia bola na zlej stope, keď začala vypočúvať rôznych študentov medicíny. Strávila tým niekoľko cenných dní, keď sa uberala nesprávnym smerom.

Bengálským hladomorom a milióny mŕtvych skrýva temnú kapitolu Veľkej Británie

Robinson však mal svoje starosti. Podarilo sa mu predať pod rukou do miestnej lekárne len zlomok vakcín. Zvyšok musel byť uložený do chladu v chladiacom boxe. Robinson mal len malý na pivo, ktorý nestačil. Nakoniec usúdil, že celý podnik zrejme nikam nevedie, a rozhodol sa vakcín zbaviť. Zavolal na políciu a predstieral, že je rozhorčený občan, ktorý práve videl kohosi, ako dáva bedňu vakcín do vozidla na St. Hubert Street. Tam tiež uložil všetky vakcíny. Polícia ich rýchlo našla, ale pretože museli byť všetky znova otestované, či sú v poriadku, čo trvalo dva mesiace, k ľuďom už sa v čase pandémie včas nedostali.

Verejnosť bola pobúrená, že polícia našla vakcíny, ale nie páchateľa, a tlač špekuloval, že polícia s lupičom uzavrela dohodu, aby vakcíny vrátili. Celá vec vyzerala ako úplná blamáž. Polícia ale v skutočnosti bola lupičom na stope, len o tom nemohla hovoriť. Nakoniec našla nejaké odtlačky, zistila, kto predal pár vakcín do lekárne, a konečne tak vypátrala Robinsona. Ten pri prvom výsluchu všetky obvinenia poprel, a polícia ho preto nemohla dať do väzby. Deň nato zmizol. Za tri týždne ho polícia našla na osamelej farme, kde sa ukrýval v kôlni.

Polícia ho obvinila, ale na súde sa začal celý prípad rozpadať. Jeden z komplicov ho síce usvedčil, ale potom svoju výpoveď odvolal. Robinson sa obhajoval z pozície vzorného občana, ktorý vzal ukradnuté vakcíny tajomnému zločincovi menom Bob. Bolo to aj podľa sudcu podivné, ale nedalo sa to nepochybne vylúčiť, takže bol Robinson oslobodený. Dvojročný súd skončil pre políciu úplným fiaskom.