Uruguajské úrady v januári 2014 zverejnili detaily nového marihuanového zákona, ktorý umožní legálne pestovať aj predávať túto omamnú látku.
Drogu môžu predávať len autorizované lekárne, stojí okolo 70 centov za gram a každý zo zákazníkov si môže zakúpiť maximálne 40 gramov mesačne.
Zákon tiež stanovuje , že každá domácnosť si môže vypestovať až šesť rastlín marihuany a že drogu možno požívať na rovnakých miestach ako tabak, nie však na pracoviskách. Za riadenie pod vplyvom marihuany hrozí rovnaký trest ako za riadenie pod vplyvom alkoholu.
Liberálny Uruguaj sa v decembri roku 2013 stal prvou krajinou sveta, ktorá povolila v súvislosti s konopnou drogou všetko od jej pestovania cez predaj až po užívanie. Prezident José Mujica to zdôvodnil snahou vykoreniť kriminalitu, ktorá sa nabaľuje na nelegálne obchodovanie s drogami.

Gram marihuany stojí od 20 do 22 pesos, čo je prepočte okolo 70 centov

Dopyt po tejto droge je asi 18 až 22 ton ročne, čo sa dá vypestovať na približne desiatich hektároch marihuanového poľa.
Niektoré krajiny v minulosti povolili používanie alebo predaj marihuany, Uruguaj však ako prvý legalizoval celý cyklus. Výsledky tohto experimentu chcú sledovať ďalšie latinskoamerické krajiny, ktoré sa stretávajú s násilím okolo pašovania a obchodu s kokaínom a ďalšími drogami. Miestni politici čoraz viac zvažujú určitú legalizáciu ako možný spôsob, ako toto násilie obmedziť.