Vyschnuté jazero skrývalo vzácny meteorit. Našli ho na poslednú chvíľu

695

    Kameň sa britskému profesorovi a jeho tímu z Curtinovy ​​univerzity v Západnej Austrálii podarilo doslova vyhrabať z bahna cez Silvester, niekoľko hodín predtým, ako miesto zaliala voda, uvádza BBC. K miestu nálezu, ktoré pomohlo určiť aj letecké pátranie, svedectvá obyvateľov, dron a sprievodcovia z radov austrálskych domorodcov, sa Bland dostal na štvorkolke.

    Zásadnú úlohu v nájdení meteorite ale zohrala sieť 32 automatizovaných kamier, zvaná Desert Fireball Network, ktorá po svojom dokončení bude sledovať oblohu nad tretinou Austrálie. Čiastočne už ale je funkčný a päť kamier prelet kameňa zaznamenalo. Meteorit v Eyreovom jazere bol vôbec prvý úspech kamerovéj siete.

    Okrem určenia polohy dopadu ale podľa Sydney Morning Herald má sieť aj ďalšie využitie – dokáže vypočítať, odkiaľ meteorit priletel. „Toto teleso pochádzalo z pásu asteroidov medzi Marsom a Jupiterom, čo bolo doteraz s určitosťou možné povedať iba o dvadsiatich meteoritoch v histórii,“ uviedol SMH.

    Bland pripomenul na tlačovej konferencii tiež ďalší rozmer objavu: vesmírne agentúry využívajú miliardy dolárov na skúmanie asteroidov, okrem iného aj pre budúce surovinové využitie. Teraz bude možné skúmať vzorku, o ktorom sa celkom presne vie, odkiaľ pochádza.

    Eyrovo jazero sa nachádza v jihoaustralskom vnútrozemí a keď sa zaplní, má rozlohu vyše deväť tisíc kilometrov štvorcových.

    Vedci zatiaľ predpokladali, že objavený meteorit patrí medzi tzv. Chondrid, ako sa označujú telesa vzniknuté v ranej fáze tvorenia slnečnej sústavy pred zhruba 4,6 miliardami rokov. Väčšina meteoritov patrí práve medzi chondrid, ktorých zloženie v sebe nesie informáciu o zrode slnečnej sústavy. Naopak ako siderity sa označujú meteority, ktoré prešli geologickým horotvorným procesom.