V pondelok 27. januára uplynie 75 rokov od oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim. Poľský Ústav pamäti národa v minulosti zverejnil dokumenty o vražednom nacistickom personále v tomto koncentračnom tábore, kde počas druhej svetovej vojny zahynulo aj mnoho občanov Československa. Celkom je v databáze 8502 zločincov, ktorí sa podieľali na vyvraždení 1,1 milióna ľudí.

V koncentračných táboroch v Osvienčime sa za vojny vystriedalo okolo 10 tisíc príslušníkov SS, ale aj ďalších ľudí, ktorí tu pre nacistickú moc pracovali. Zistiť u niektorých ich presný podiel a mieru zavinenia na smrti väzňov nie je dnes možné. V každom prípade ide o ľudí, ktorí sa podieľali na vykonávaní zločinov, ktoré nemajú v novodobej histórii obdoby.

Krutý veliteľ urobil z Mauthausenu peklo na zemi! Väzni sa mu po oslobodení brutálne pomstili

V táboroch v Osvienčime zahynulo okolo 1,1 milióna ľudí. Niektorí boli splyňovaní či zastrelení, iní zomreli na choroby či hladom. Okolo 90 percent tvorili Židia z najrôznejších krajín, vrátane bývalého Československa. Ďalej tu zahynuli aj naši ďalší občania.

Holanďan Henk Zanoli vracia medailu Spravodlivých Izraelu

Pozrite sa do očí nacistickému personálu z Osvienčimu. Väčšinou to boli Nemci, ale časť tvorili aj príslušníci iných národov, napríklad Poliaci, Litovci, Maďari či Ukrajinci.