17-ročný Afganec napadol v Bavorsku cestujúcich vo vlaku nožom a sekerou

Päť zranených, z toho štyria ťažko, si v Nemecku vyžiadal útok 17 ročného afganského migranta,

1544
ktorý v pondelok večer napadol nožom a sekerou cestujúcich regionálneho vlaku do bavorského Würzburgu. K činu sa prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS), nemecké úrady ale zatiaľ priame spojenie útočníka s radikálmi na Blízkom východe nevidia, informovala agentúra DPA.
Mladistvý útočník, ktorý do Nemecka prišiel z Afganistanu bez sprievodu rodičov, zranil vo večernom vlaku z Treuchtlingen do Würzburgu štyroch členov rodiny z Hongkongu, ktorá bola v Nemecka na dovolenke. Piatou osobou, ktorá utrpela ľahké zranenia, je okoloidúci, ktorú Afganec napádal na úteku z vlaku predtým, než ho privolaná polícia zastrelila.


V izbe útočníka, ktorý žil v pestúnskej rodine, našla polícia ručne kreslenú vlajku IS a list v Paštčina, ktorý by mohol byť listom na rozlúčku, uviedol bavorský minister vnútra Joachim Herrmann. Mladík sa zrejme radikalizoval sám v poslednom čase o priamom napojení na radikálou z IS, ktorí sa k činu prihlásili prostredníctvom svojej agentúry Amaki, nemecké úrady zatiaľ dôkazy nemajú, dodal Herrmann.

IS sa opäť chváli cudzím perím, ktoré využijú pre svoj marketing

Radikáli z IS, ktorí ovládajú rozsiahle územia v Iraku a Sýrii, sa v poslednej dobe prihlásili k rade atentátov po celom svete. Naposledy sa hlásili k útoku nákladným autom v juhofrancúzskom letovisku Nice, kde ale doteraz dôkazy o priamom spojení útočníka s IS tiež chýbajú. Čin v Nemecku mladík podľa Amaki vykonal „ako odpoveď na výzvu mieriť na krajiny, ktoré sa zúčastňujú koalícia proti Islamskému štátu“.
To, či bol mladík na IS skutočne napojený, je tak otázkou. Môže sa jednať aj o čin takzvaného osamelého vlka, prípadne výsledok psychického skratu – podobne ako tento rok v máji, keď muž na vlakovej stanici v blízkosti Mníchova zabil nožom človeka a ďalších troch zranil. Údajne pri tom prevolával „Alláhu akbar“, však následne bol hospitalizovaný v psychiatrickej liečebni a úrady oznámili, že neobjavili žiadnu spojitosť s islamským extrémizmom.
„Útočník vezme zbraň do svojich vlastných rúk a koná sám, na základe nejakej motivácie či ideí,“ popísal pre problematickú motiváciu obdobných útokov bezpečnostný expert Josef Kraus. „To, že sa pritom odkáže na myšlienky IS alebo IS jeho čin následne využije pre svoj marketing a potvrdí, že za útokom stojí, je vec skôr popularizačná ako čokoľvek iné.“
Migranti v Nemecku
• Do Nemecka v minulom roku prišlo viac než milión migrantov, z toho asi 150 000 z Afganistanu. Kedy útočník do Nemecka prišiel, Herrmann zatiaľ nevie. Ešte pred dvoma týždňami žil v domove pre utečencov bez sprievodu, následne sa presťahoval k pestúnom.
• Z Afganistanu pochádza takmer päťdesiat percent všetkých maloletých migrantov, ktorí prišli do Bavorska bez sprievodu. V najväčšej nemeckej spolkovej krajine bolo na konci tohtoročného marca asi 15 500 maloletých migrantov bez rodičov. Okrem Afganistanu pochádza hlavne zo Sýrie, Eritrey a Somálska.
Polícia sa podľa Herrmanna nedomnieva, že by mal útočník komplica. „Vo vlaku bol sám. Čin spáchal sám,“uviedol regionálny minister. Podľa dvoch svedkov incidentu kričal mladík počas svojho vyčíňania „Alláhu akbar“ (Boh je veľký).
Priatelia útočníka vyšetrovateľom povedali, že Afganec nijako nevyčnieval a vôbec sa nezdal byť radikálne vo svojich názoroch. Do mešity vraj chodil o sviatkoch, ale príliš veriacim moslimom vraj nebol.

Obete z Hongkongu

Obeťami útoku vo vlaku sa stala rodina turistov z Hongkongu. Podľa Herrmanna išlo o náhodu, že Afganec zaútočil práve na nich. Otec, matka, ich dcéra a jej priateľ utrpeli vážne zranenia, prinajmenšom dvaja členovia rodiny sú v kritickom stave. Podľa nemeckých médií ide zrejme o obidvoch mužov, ktorí sa snažili svojich blízkych chrániť. Sedemnásťročný syn staršieho páru vyviazol údajne bez zranení. Šok utrpelo tiež 14 ďalších cestujúcich. Celkom vo vlaku do Würzburgu bolo asi 20 až 30 ľudí.
Hongkonský vodca Leung Čchun-jing už útok odsúdil, rovnako ako rad nemeckých politikov. Vlna nevôle sa zdvihla kvôli príspevku političky strany Zelených na twitteri. Poslankyňa Renate Künastová krátko po útoku kritizovala políciu, že útočníka zabila. Mala podľa nej len zabezpečiť, aby nemohol ďalej útočiť. Polícia už podľa obvyklých pravidiel začala interné vyšetrovanie zásahu.