Bol to strašný masaker. Štvorica lupičov obsadila Kansas City bungalov so štyrmi mladými ľuďmi. Vylúpili ho a potom začali strieľať, aby sa zbavili svedkov. Traja ľudia zomreli. Prežila jediná žena, a to len preto, že predstierala, že je mŕtva. Potom ukázala prstom na mladíka, ktorého jej ukázali ako podozrivého. Nebola si vôbec istá, ale jej svedectvo spečatilo osud vtedy 18-ročného Kevina Stricklanda. Nasledujúcich viac ako 43 rokov mal stráviť vo väzení. V utorok ho prepustili. Bol totiž nevinný.

Kevin Strickland, úplne vpravo, predstavuje zostavu z 26. apríla 1978 na policajnom oddelení v Kansas City. Cynthia Douglas, jediná očitá svedkyňa streľby, identifikovala Stricklanda v zostave, ale neskôr povedala príbuzným, že na to bola dotlačená. Foto: prokurátor okresu Jackson

Súd v americkom štáte Missouri v utorok oslobodil viny Kevina Stricklanda, ktorý strávil vyše 40 rokov za mrežami za trojnásobnú vraždu z roku 1978. Dnes 62-ročný muž vždy trval na svojej nevine a sudca teraz dospel k záveru, že bol poslaný do väzenia neoprávnene. Jediná svedkyňa v prípade, ktorá Stricklanda označila za spolupáchateľa, sa po rokoch pokúsila svoje svedectvo odvolať.

Stricklanda v nadväznosti na utorkový verdikt prepustili z väzby po takmer 15.500 dňoch, uviedla stanica BBC. Podľa nej ide o najdlhšie neoprávnené väznenie v dejinách Missouri a jeden z najhorších priznaných prípadov tohto druhu v Spojených štátoch. „Nemyslel som si, že v ten deň príde,“ povedal prepustený väzeň novinárom.

 Svedectvo bolo najskôr  vynútené 

Za vraždy troch ľudí vo veku 20 až 22 rokov Stricklanda odsúdili v roku 1979. Súd mu vymeral doživotné odňatie slobody bez nároku na podmienečné prepustenie v prvých 50 rokoch trestu. Strickland od začiatku tvrdil, že v čase zločinu bol doma a pozeral sa na televíziu, s miestom činu ho nikdy nespojil žiadny fyzický dôkaz.

Tri obete v dome v Kansas City v apríli 1978 zabila štvorica útočníkov, pričom jedno 20-ročné dievča sa dokázalo zachrániť predstieraním, že je mŕtva. Cynthia Douglasová potom na policajnej stanici ukázala na Stricklanda ako na jedného z páchateľov, keď polícia tohto mladého černocha zatkla na základe domnienky priateľa jej sestry. Nie je pritom vylúčené, že Douglasová bola pod nátlakom vyšetrovateľov, uvádza BBC.

 Dôkazy úplne  chýbali 

Žena sa neskôr pokúsila svoje svedectvo stiahnuť, avšak zomrela skôr, ako tak mohla formálne urobiť. Jej matka, sestra i dcéra však pred súdom vypovedali, že pred rokmi ukázala na „zlého človeka“. Okrem toho ďalší z mužov odsúdených v danej kauze vypovedal, že Strickland s vraždami nemal nič spoločné, napísal denník The New York Times.

Najväčší justičný omyl v histórii Austrálie? Žena si doteraz odsedela 18 rokov! 

Sudca James Welsh ho teraz zbavil viny po trojdňovom pojednávaní, ktoré si vyžiadala prokuratúra okresu Jackson. Štátne zastupiteľstvo vystúpilo s tým, že dôkazy použité na odsúdenie Stricklanda boli odvtedy buď stiahnuté, alebo vyvrátené. „Za týchto unikátnych okolností je dôvera súdu v odsudzujúce verdikty voči Stricklandovi natoľko podkopaná, že ich nemôže ponechať v platnosti,“ uviedol Welsh a nariadil odsúdeného okamžite prepustiť.

Štyri roky po poprave našli nový dôkaz v prípade vraždy! Väzeň pred popravou povedal, že je nevinný!  

 Odškodnenie  nedostane? 

„Nie som nutne naštvaný. Je to náročné,“ opisoval následne Strickland svoje pocity. Uviedol, že sa v ňom mieša radosť, žiaľ aj strach. Povedal, že teraz by sa rád zapojil do snáh predísť podobným prípadom, ako je ten jeho. Systém trestného súdnictva je podľa neho potrebné „zboriť a prerobiť“.

Muž sedí 19 rokov za vraždu človeka, ktorý je stále nažive

BBC podotýka, že Strickland bol uznaný vinným až pri svojom druhom procese, v ktorom na rozdiel od toho prvého rozhodovala porota tvorená čisto belochmi. Hoci bol teraz verdikt uznaný ako chybný, Strickland nemá nárok na žiadne odškodné. Štát Missouri ho vypláca iba ľuďom oslobodeným na základe analýzy DNA.