Metabolizmus sa zrýchľuje a s ním i tep, zvyšuje sa aj spotreba energie. Čím viac vypijeme, tým častejšie musíme chodiť na toaletu. S močom však odchádza z tela veľa dôležitých minerálnych látok. Alkohol zároveň podráždi žalúdok, a potom hlavne pečeň. Tá totiž musí alkohol rozložiť a škodlivé látky vylúčiť z tela von. Zabrať dostáva rovnako hlava. To, že silne bolí, spôsobujú cievy, ktoré reagujú na dehydratáciu a nedostatok energie. Pobyt v zafajčenom prostredí tento proces ešte prehlbuje.

pix bar 1

Aké riešenie je najlepšie?

Najskôr by sme mali „zhumpľovanému“ organizmu dodať tekutiny, vitamíny – najmä skupiny B, C a E – a minerály, hlavne horčík. Preto je dobré piť predovšetkým minerálky. Pomôžu nám však i prostriedky, ktoré môžeme dostať v lekárni. Tie totiž okrem toho obsahujú látky, ktoré upokoja prekyselený žalúdok a podráždené žalúdočné steny. V lekárni môžete kúpiť i voľne predajné lieky proti bolestiam hlavy. Napodiv stačí i obyčajný acylpyrin, brufen či šumivý aspirin. Ak ho rozpustíme v minerálke, uľavíme hlave, dodáme telu minerály a neškodíme žalúdku. Energiu možno doplniť akoukoľvek potravinou, ktorá obsahuje jednoduché cukry /napr. med/. Dostanú sa totiž do krvi a k bunkám priamo zo zažívacieho traktu a pritom nezaťažujú už i tak podráždenú pečeň.

pix voda1

„Čím ste si žalúdok skazili, tým ho aj napravte,“ radia skúsení štamgasti najrôznejších výčapov a barov. Nejde len o nezmyselný mýtus. Pivo /nie ale panák tvrdého/ skutočne funguje. Trocha alkoholu zmierni abstinenčné príznaky a vytriezvenie prebieha pomalšie, čo je pre organizmus znesiteľnejšie než ďalší veľký zlom. Chmeľový nápoj dodá telu nielen potrebné tekutiny, ale i mnoho dôležitých živín – napríklad už zmienený horčík či vitamíny skupiny B. Tie môžu do značnej miery zharmonizovať rozjatrenú nervovú sústavu. Pivo okrem toho roztiahne cievy a zrýchli tep, čo má výborný účinok na zmätený metabolizmus.

Dať si pivo po silvestrovskej noci je teda dobrý nápad, ale už nie zaliezť do postele. Alkoholu sa totiž organizmus zbavuje dlho, niekedy i celý deň, a spánok „poopicový“ stav len predlžuje. Podľa odborníkov by sme si teda po pive mali dopriať terapiu vo forme fyzickej práce.

pix pivo 1

Kto pivo nepije, môže zvoliť niektorý z osvedčených tzv. babských receptov. Mlieko a mliečne výrobky mierne znižujú kyselosť žalúdka, môžu teda aspoň trochu uľaviť. Najlepšia je ale polievka – nielen cesnačka, rovnako dobre pomáha i zeleninový, hovädzí alebo slepačí vývar /mäso i zelenina by mali byť rozmixované/. Účinok polievky netkvie v tom, z čoho je uvarená. Ide o to, že do žalúdka dostaneme teplú tekutinu, ktorá ho upokojí, dodá organizmu energiu i mnoho vitamínov a minerálov.

Určite nie kyslé uhorky a feferónky

Nálev zaváraných uhoriek nie je vhodný, je príliš kyslý. Mnohým síce chutí, ale pre podráždený žalúdok nie je príliš vhodnou tekutinou. Rovnako i čierna káva – obľúbený prostriedok na zaháňanie rannej „opičky“ – nie je ideálna. Zrýchli síce krvný obeh, ale podráždi už tak dosť skúšanú žalúdočnú sliznicu. Citrónová šťava, ktorú si niektorí ľudia do kávy pridávajú, potom negatívny efekt len prehĺbi.

Dobré rady skúsených kamarátov, ktorí vás ponúkajú feferónkami, pikantnými rybičkami, kyslými uhorkami, alebo vám dokonca vtlačia do trasúcej sa ruky osolený a okorenený „frťan“, radšej odmietnite. Vyburcujú vás na chvíľku z útlmu, ale inak vám nepomôžu. Absolútnym nezmyslom je potom „liečba“ koktailom zo surových vajec, worcestrovej omáčky a korenia.

Zamyslite sa nad našimi radami ešte pred pijackou zábavou, možno že potom nasledujúce ráno i celý deň strávite v rovnako výbornej a povznesenej nálade.

Ak sa vám toto všetko zdá komplikované tak si zabezpečte krabičku HYDRODOLU, ktorý to za vás všetko vyrieši.