Alpská lavína zasypala sedemnásť lyžiarov z Česka, päť ľudí zahynulo

576

   Národnosť obetí potvrdili miestne zdroje, českej ministerstvo zahraničia však čaká na formálne potvrdenie. V Tirolsku počas dňa spadlo osemnásť lavín, skialpinisti boli podľa médií pred hrozbou varovaní.

    Nešťastie sa stalo vo Wattenbergu v Tuxských Alpách východne od Innsbrucku. Lavína sa uvoľnila v 12:30 a bola dva kilometre široká a až päť metrov vysoká, uviedla polícia. Udialo sa to v mieste, ktoré je vyhradené pre výcvik rakúskych vojakov. Pokiaľ tu vojsko necvičí, je oblasť voľne prístupná, uviedla APA.

    „Domnievame sa, že to sú Česi, musí sa to ešte formálne potvrdiť,“ uviedla hovorkyňa tirolskej polície Marlies Zoglauerová. Hovorca českého ministerstva zahraničia Irena Valentová oznámila, že so stopercentnou istotou určí národnosť a totožnosť obetí až policajné zložky na mieste nešťastia.

    Ak sa potvrdí, že to skutočne boli českí lyžiari, bude to najhoršie podobná tragédia za päť let.Několika ľuďom sa zo snehového závalu podarilo za pomoci vlastných síl vyprostiť, ďalšie zachránila horská služba. Podľa informácií českého ministerstva zahraničia boli zranení traja ľudia, zvyšným sa podarilo vyviaznuť bez úhony.

    Lavína zasypala českých skialpinistov krátko popoludní, keď stúpali od chaty Lizumer Hütte k vrcholu Geirespitze v tirolskom Wattenbergu východne od Innsbrucku. Do hľadania celkom 17 lyžiarov z dvoch skupín sa zapojili záchranári z niekoľkých stredísk s pátracími psami. Na miesto bolo vyslaných asi päť helikoptér, okrem iného aj jedna vojenská.