Apple Nr. 1

362

I Pod Nano 6 generácie
Inovácia je zrejme hlavným mottom stajne Apple, ktorá prichádza s novinkami a vylepšeniami ako na bežiacom páse, tak je to aj v prípade nového iPodu Nano s multidotykovým displejom (operačný systém je skoro na vlas podobný tomu v iPhone, preto je jeho ovládanie ľahšie ako bicyklovanie) o veľkosti jeden a pol palca a rozlíšením 240 x 240 pixela. Životnosť tohto malého spoločníka je 24 hodín, počas, ktorých môžete využívať nasledovné základné aplikácie: FM rádio, prehrávač, fitnes trénera, hodiny, fotografie a mnoho iných. Nano 6 podporuje 29 jazykov, dostupný je vo farbách strieborná, modrá, zelená, ružová, oranžová, červená a grafitová. Nano 6 bol síce obrany o kameru, ktorej doterajšie využitie bolo aj tak veľmi otázne ale to vôbec nemá vplyv na jeho predaj a dopyt po ňom, dostupný je v 8GB verzii za 169 EUR alebo v 16 GB verzii za 199 EUR.

iPhone 4
Pokiaľ ste si pred nedávnom zaobstarali iPhone 3G alebo 3 GS môžete horko plakať, na Slovenskom trhu je od začiatku septembra iPhone 4, ktorý ak si chytíte do ruky tak sa vám vaša staršia verzia značne sprotiví. iPhone 4ka je odlišná hneď na prvý pohľad, bola mu odobraná oblosť, šírka a hrúbka 3jky, zadná strana dostala štýlové čierno sklenené prevedenie, oceľové boky, farby na displeji sú sýte a žiarivé – vďaka Retina displeju, skrátene povedané je OVEĽA príťažlivejší ako jeho predchodca. 4ke značne nahráva do karát aj A4 procesor, sedem hodinová batéria a 5 mega pixelový fotoaparát, ktorý môžete prepnúť na prednú kameru a pokojne si nafotiť skvelý autoportrét, možnosť natáčania HD videí s využitím touch-focusu, 2 mikrofóny na zlepšenie kvality telefonovania a mnoho iných. Nezmenila sa absencia FM rádia ale to vám hádam plne nahradí prehrávač vlastnej hudby podľa vlastného výberu. Pokiaľ teda rozmýšľate nad výmenou starého telefónu alebo kúpou najlepšej hightech vymoženosti na trhu iPhone 4 určite stojí za hriech. Dostupný je so 16 GB alebo 32 GB pamäťou. Orientačná cena je cca 600 EUR.

Dell Inspirion Duo
Našu redakciu tento krát zaujala novinka v podobe desať palcového laptopu od značky Dell, ktorá sa volá Dell Inspirion Duo. Keď ho otvoríte predstaví sa vám klasický notebook ale v moment ako pretočíte obrazovku nachádzajúcu sa v kovovom ráme na dvoch úchytných kĺboch, podobnom ako voľakedy zrkadlá bohatých paničiek a preklopíte ju, Inspirion Duo v sekunde transformuje na tablet. Tento hybrid využíva najnovší dvojradový Intel Atom N550 procesor s integrovaným grafickým čipom Intel GMA 3150, HyperThreading a operačný systém Windows 7 Premium, ktorý je vybavený aj dotykovým ovládaním. Jedinými ďalšími informáciami, ktoré tvorcovia poskytli bolo informácia o 2GB RAM-ke a dostupnosti Inspiriona Duo koncom tohto roku. Cena zostáva naďalej tajomstvom.

Toshiba Libertto W100
Ako sa zdá v blízkej budúcnosti definitívne odzvoní laptopom s klasickou obrazovkou a QWERTY klávesnicou. Pekným príkladom tohto vývoja je aj len 680 gramový laptop z dielne Toshiba Libertto W100 s duálnou multidotykovou obrazovkou a virtuálnou klávesnicou. Jednu časť obrazovky môžete využívať ako klasický displej a druhú ako virtuálnu klávesnicu. V prípade, že si bude chcieť čítať knihu na tomto laptope zmení sa obrazovky sa zmenia na high-tech knihu v ktorej si môžete ľahko listovať. Libertto využíva 1,2 GHz Intel Pentium U5400 procesor, 2GB of RAM s úložným zariadením SSD s kapacitou 64 GB, grafickou kartou Intel HD, Wi-Fi, Bluetooth, predinštalovaným operačným systémom Windows 7 Home Premium.K doplnkom tohto vkusného laptopu patrí 1 megapixelová web kamera, a microSD card čítačka. Notebook zvládne až päť hodín štandardnej práce (tí ktorí ho testovali tvrdia, že táto informácia je premrštená a batéria Libertta vydrží vraj max 2 hodiny). Odhadovaná cena začína niekde pri 800 EUR. Na našom trhu by mal byť dostupný čo nevidieť. Odborníci z IT sektoru však záujemcom radia počkať sin a Toshibu KNo, ktorá by mala byť uvedená na trh koncom roka a mala by mať vychytané všetky nedostatky Libertta.

Aneta