Belgicko: Najstaršiu sochu \"cikajúceho chlapčeka\" uniesli

541

Pod únos sošky z flámskeho mestečka Geraardsbergen sa podpísala skupina Oslobodzovací front, ktorá chce očistiť meno ikony mesta. 

Manneken Pis preslávil skôr Brusel, kým však zhotovenie sochy z belgického hlavného mesta sa datuje do roku 1619, podobizeň cikajúceho chlapca z Geraardsbergenu vznikla v roku 1459.

Členovia Oslobodzovacieho frontu v liste adresovanom starostovi vyjadrujú svoj hnev nad tým, že mesto nezaujalo nijaké nesúhlasné stanovisko s odvysielaním jednej televíznej reportáže, informoval portál flandersnews.be. V nej mala odznieť nepravdivá informácia, že bruselská soška je najstaršou svojho druhu. „Únoscovia“ sa zaviazali, že umelecké dielo nijakým spôsobom nepoškodia, ale mienia ho vrátiť na podstavec až po tom, ako mesto oficiálne vyjadrí protest voči zavádzaniu.

S cikajúcim chlapčekom a jeho uznávaním sa viaže mnoho legiend. Asi najznámejšou je príbeh o dieťatku, ktoré špehovalo v 14. storočí vojská obliehajúce Brusel. Odhalilo, že nepriateľ sa chystá vyhodiť do vzduchu mestské hradby, ocikalo zapálené rozbušky a tak zachránilo mesto pred skazou.