Dvojica Američanov sa pred viac ako rokom vzdala svojho pohodlného života práca v úradoch. Vydali sa na cestu naprieč kontinentmi, aby dokázali, že milí ľudia žijú všade na svete. Ich výpravu ukončili v Tadžikistane útočníci v bielom sedanu.

„Je to kúzelné vo veľkom krásnom svete,“ napísal na svoj blog dvadsaťdeväťročný Američan Jay Austin dva týždne predtým, než sa so svojou partnerkou Lauren Geogheganovou pred viac ako rokom vydal na cestu na bicykli po Afrike, Európe a Ázii. Chceli ukázať, že svet nie je „veľké desivé miesto“. A častokrát sa im to podarilo.

Príbehy zo svojej výpravy pravidelne zdieľali na sociálnych sieťach a blogu, aby Porozprávali stretnutie s milými ľuďmi. Napríklad počas „dňa 319 na ceste“ zastavil muž svoj nákladný automobil, len aby im dal zmrzlinu. Dňa 342 pre Jaye a Lauren zahrala v Kazachstane rodina na vlastné strunové nástroje a usporiadala pre nich koncert pod holým nebom.

„Ľudia sú vo väčšine milí. Niekedy príliš zabraní do seba, niekedy krátkozrakí, ale milí. Vrelí, dobrosrdeční a milí. Nie je väčšieho objavu z tejto cesty, než práve toto,“ opísal Jay na blogu, ktorý písali spoločne s Lauren.

Spoznali sa pri štúdiu na univerzite Georgetown a Jay čoskoro presvedčil svoju partnerku, že by mali cestovať, že hmotné statky nepotrebujú. Viac ako ročné cestu po svete mali starostlivo naplánovanú do posledných detailov. Niekoľko mesiacov šetrili a následne v júli 2017 odcestovali do Juhoafrickej republiky. Cestovali na sever cez Maroko do Európy a potom preleteli do Kazachstanu.

Aj napriek tomu, že sa na cestách stretli i s nepríjemnosťami, nestrácali elán. Až do dňa 369. „Keď už sme na ceste, rozhodne nechceme vynechať diaľnicu Pamír v Tadžikistane,“ napísali Američania jeden z posledných odkazov.

 Stretnutie s  islamskou republikou 

Práve stúpali na bicykloch horami neďaleko hraníc s Afganistanom v sprievode ďalších piatich cestovateľov, keď si ich všimla skupina mladých mužov v bielom automobile. Tí nedávno prisahali vernosť Islamskému štátu.

Celý incident bol zachytený na zrnité video z telefónu z miesta vodiča bieleho sedanu Daewoo. Muži prešli v automobile okolo cyklistov a následne auto prudko otočili proti nim. Vo vysokej rýchlosti sa proti nim rozbehli, narazili do nich a prešli cez nich.

Potom pätica mužov vyskočila z auta a zranených turistov pobodala nožmi. Na mieste štyria cestovatelia zomreli. Jay, Lauren aj cyklisti zo Švajčiarska a Holandska.

Dva dni potom vypustil Islamský stáť na internet video ukazujúce päticu mužov, ktorí sa identifikovali ako útočníci. Sedeli na veľkom plochom kameni a nad sebou mali zavesenú vlajku džihádistické organizácie.

Pri pohľade do kamery všetci prisahali vernosť a sľúbili, že budú zabíjať „neveriacich“. Išlo o úplný protiklad tomu, v čo verili Jay a Lauren.