Čínske rýchlotesty sú k ničomu, tvrdí lekárka. Robia chyby až v 80 percentách prípadov

904

Rýchlotesty s odhaľovaním koronavírusu príliš nepomôžu. Ich chybovosť je totiž okolo 80 percent. Využiť by zrejme išli hlavne ako overovacie testy u ľudí v končiacej karanténe, ktorí nikdy neboli pozitívne testovaní.

 „My sme si ich overili v sobotu vo Fakultnej nemocnici Ostrava, bohužiaľ tá chybovosť bola pomerne veľká, takže my teraz čakáme na výsledky ďalšieho testovania v rámci celej republiky a zvažujeme, že ich zaradíme až na konci tej karantény u ľudí, ktorí len boli v karanténe, neboli nikdy pozitívne testovaní, pretože nám to pracuje s protilátkami, „povedala krajská hygienička Pavla Švrčinová
Doplnila, že testy vykazovali falošne pozitívne i falošne negatívne výsledky. „Testovali sme tých, ktorí vyhľadali odberové miesto. Našťastie sme boli tak prezieraví, že okamžite sa odoberali aj vzorky na klasické vyšetrenie, a to nám práve preukázalo tú chybovosť testov,“ povedala Švrčinová. Aj v prípade využitia testov u pacientov v končiacej karanténe si hygienici najprv budú chcieť preveriť ich spoľahlivosť.
Hajtman Ivo Vondrák pripomenul, že kraj už od začiatku počítal skôr s využitím testov u ľudí v karanténe. „Už od začiatku sme nejaké podozrenie mali a myslím si, že sa potvrdzuje, že to rozhodnutie bolo správne. Potom prišlo rozhodnutie to použiť ako rozdeľovací test a ukázalo sa, že to nemožno, „podotkol Vondrák.