Ďalší čierny deň, Slováci zlyhali v tretej tretine, Bielorusi otočili z 0:2 na 4:2

889

do štvrťfinále, ale to by museli získať body práve od silných súperov. To pri takom výkone aký podali v zápase s Nemeckom a tretiu tretinu s Bieloruskom je nereálne. Ale kto vie, aj zázraky sa dejú.

V úvodnej tretine sa obe strany prezentovali agresívnym hokejom. Hralo sa vo vysokom tempe, no až do 10. minúty bez väčších gólových šancí. Keď bol vylúčený Bakoš a vzápätí si k nemu prisadol Marcinko. Bielorusi mali 88-sekundovú dvojnásobnú presilovku. Hudáčkovu bránku výrazne ohrozil len Sergej Kosticyn. Potom sa hra rozkúskovala a vyskytlo sa v nej viacero tvrdých zákrokov a vylúčení.

Jurča zranil, zranil hokejkou vlastný hráč, dohral zápas s košíkom a desiatimi stehmi na pere. V závere už pribudli aj slovenské príležitosti. Daňo po návrate z trestnej namieril len do Kovaľa, Marinčinova zblokovaná strela skončila na hornej žŕdke a Réwayov pokus spoza hráča bieloruský brankár šťastne vyrazil.

Druhú tretinu otvoril Cígerov tím presilovkou o dvoch hráčov a po  príklepe Sekeru od modrej sa tešil z vedúceho gólu. Slováci na nasledujúce minúty presťahovali herné ťažisko do útočnej tretiny, no z lepšej technickej vyspelosti v porovnaní so súperom druhý gól nevyťažili. Július Hudáček na druhej strane nemal veľa práce, pod čo sa podpísala najmä zodpovedne hrajúca defenzíva pred ním. S pribúdajúcim časom sa hra mierne rozhárala, no Slovákom sa podarilo gólovo upokojiť šťastným tečom Jurča. Keď následne L. Hudáček nepremenil stopercentnú tutovku, mohli pykať. V závere však nevyužili dobré príležitosti Kitarov ani Jevenko.

Tretia tretiny patril súperom. Bielorusi predviedli parádny obrat so štyrmi gólmi, v 43. minúte k nej dopomohol Mikuš, keď tečoval Gotovcovu strelu do vlastnej bránky.

Cígerov tím v 44 min. následne prišiel o Sersena, ktorý si zranil na spodnú časť tela. Z ľadu ho odniesli na nosidlách. MS pre neho sa skončili. Zaskočení Slováci sa neskonsolidovali a tlak absolútne nezvládli. V 49. minúte prestrelil Hudáčka Gavrus po tom, čo dostal v útočnom pásme obrovský priestor a päť minút pred koncom po podobnom zaváhaní zavŕšil obrat Stepanov. V závere poistil bieloruský triumf Linglet, Slovákom už nepomohla ani záverečná hra bez brankára.

MS v hokeji 2016 – B-skupina (Petrohrad):
Slovensko – Bielorusko 2:4 (0:0, 2:0, 0:4)

Góly: 21. Sekera (Réway, Daňo), 37. Jurčo (Mikuš, L. Hudáček) – 43. Gotovec (Lisovec), 49. Gavrus (Gotovec, Kovyršin), 55. Stepanov (Lisovec), 58. Linglet (G. Platt, Lisovec)

Slovensko: J. Hudáček – Meszároš, Sersen, Marinčin, Sekera, Graňák, Mikuš, Švarný – Daňo, Réway, Bakoš – Jurčo, Viedenský, L. Hudáček – Dravecký, Marcinko, Bartánus – Cehlárik, Šťastný, Lušňák – Skalický

Bielorusko: Kovaľ – Ustinenko, Gotovec, Jevenko, Lisovec, Henkeľ, Ďukov, Korobov – Demkov, Kitarov, N. Komarov – Stepanov, Gavrus, Kovyršin – S. Kosticyn, Kaľužnyj, A. Kosticyn – Linglet, Stas, G. Platt – Pavlovič

O zápase po zápase

Tomáš Jurčo, útočník a strelec druhého gólu SR: „Ťažko povedať, neviem, čo sa to deje. Ako môžeme z 2:0 prehrať zápas? Rád by som vedel odpoveď. Viedli sme a začali sme brániť, čakali sme, čo urobia. Stáli sme na mieste a oni to využili. Štve ma to, mali sme to dobre rozbehnuté a zase sme to prehrali.“

Marko Daňo, útočník SR: „Opäť sme poľavili, začali sme brániť stredné pásmo, neboli sme aktívni. Oni nahadzovali puky do pásma, boli rýchlejší a dali góly. Prehrali sme si to sami, oni využili našu neaktivitu. Musíme sa z toho otrepať, nevzdávame sa. Na tomto turnaji sa stalo už viacero prekvapení a každý súper je zdolateľný.“

Zdeno Cíger, tréner SR: „Hrali sme dobre dve tretiny, ale potom sme sa začali báť o výsledok. Súper bol agresívnejší. Keď Bielorusi strelili prvý gól, dostali nás pod tlak. Stratili sme veľa pukov a to nás stálo výsledok.“

Dave Lewis, tréner Bieloruska: „Náš tím veľmi dobre bojoval. Po troch prehrách sme museli zabodovať. Slováci tiež hrali dobre, v druhej časti nám narobili množstvo problémov. Chceli sme udrieť v tretej tretine, keďže Slováci hrali zápas aj v utorok a museli byť unavení. To sa nám podarilo.“