Počet obetí koronavírusom v Taliansku každým dňom stúpa, k piatku 27. marca ich počet presiahol hranicu 8 tisíc, medzi nimi je tiež najmenej 41 zdravotníkov, z toho 37 lekárov. Talianske nemocnice sú stále preplnené nakazenými pacientami, v krajine ich je viac ako 80 tisíc. Zdravotníci nezvládajú situáciu, ich rady sa kvôli koronavírusom preriedili, okolo 6205 z nich sa totiž tiež nakazilo. Zdravotníci tvorí okolo 8 percent prípadov. Jeden z lekárov situáciu pripodobnil k úderu búrky. „Keď to prišlo, boli sme nepripravení a možno tiež trochu ignoranti. Mnoho lekárov zomrelo na začiatku krízy, kedy sme si zatiaľ túto búrku a jej následky dostatočne nepripúšťali,“ komentoval pre taliansky tlač Roberto Stellini z nemocnice v Brescii.

„Poznal som niektorých zo zomrelých doktorov. Toto nás jednoducho zmietlo ako búrka, teraz už sme trochu pripravenejší, náš boj pokračuje,“ vyhlásil Stellini. „To, čomu každý deň čelíme, je vojna. Doktori, ich rodiny, my všetci, smútime pre zomrelých,“ pridal sa Filippo Anelli, prezident Lekárske federácie. Dodal tiež, že počet zomrelých zdravotníkov môže byť vyššií, v bilancii zatiaľ nie sú zahrnuté zdravotné sestry, ktoré spáchali samovraždu.

 „Dni sú plné  beznádeje.“ 

„Niektoré úmrtia s koronavírusom súvisia nepriamo, nie je ich hlavnou príčinou, ale k smrti prispel,“ vysvetlil Anelli. „Sme zdravotné sestry, povolania sme si zvolili, aby sme pomáhali ľuďom. Stres a tlak, pod ktorým teraz pracujeme, je ale pre mnohých nepredstaviteľný. Nemáme dostatok ventilátorov, lôžok ani ochranných prostriedkov, niektoré dni sú plné beznádeje,“ vyjadrila sa hovorkyňa Zväzu zdravotných sestier.

„Je to nekončiaca bitka. Nemáme čas myslieť na to, ako sme unavení, pretože keď sa pozriete na pacienta s Covidom-19, ako osamelo bojuje s chorobou, myslíte len na to, že to isté sa môže stať vašou matke, otcovi či starým rodičom. Úplná izolácia je zdrvujúca,“ oznámila tlači anestéziologička Giovanna z milánskej nemocnice.

Chorých nad 75 nechávame zomrieť, hovorí slovenská lekárka o hrôze v Španielsku

 Pacienti umierajú osamote,  samotou trpia aj lekári 

„Nepredstavovala som si, že niekedy ako lekárka skončím v takéto situácii. Nejde o dlhé smeny, alebo únavu, ale o psychiku. Naši pacienti umierajú sami, odtrhnutí od svojich milovaných, bez rozlúčky a posledných slov plných lásky. A my doktori a sestry sme tiež sami, ja osobne som svoje deti nevidela už 5 týždňov,“ pridala sa Anna, lekárka z Lombardie.

V čínskom ohnisku nákazy Wu-chan vznikla štúdie, podľa ktorej 70 percent tamojších zdravotníkov trpelo extrémnou mierou stresu, u 50 percent z nich sa objavila depresívna porucha, u 44 percent úzkosti a u 34 percent chronická nespavosť. Čínski vedci svoje poznatky publikovali vo vedeckom časopise Lancet.

„Pre Taliansko takúto štúdiu nemáme, ale zbierame dáta a už teraz môžeme povedať, že sme na tom podobne ako v Číne,“ vyhlásil psychológ David Lazzari.

„Už nemôžeme, nejeme, nespíme,“ opísala lekárka.

 Láskavosť, úcta,  vďaka 

„Na jednej strane môžem povedať, že telefonátov na pohotovosť ubúda, takže môžeme povedať, že karanténne opatrenia fungujú, ale na rovinu hovorím, že v niektorých regiónoch je situácia viac než vážna,“ komentoval manažér nemocničného dispečingu pre Lombardii Fabrizio Canevari.

„Ľudia sú vďační, ďakujú a hovoria: Ospravedlňujem sa, že takto otravujem. So zdravotníkmi konajú s úctou, takto to prv na pohotovosti nevyzeralo. Všetci sme len ľudí a trocha láskavosti a vďačnosti nikdy neublíži, práve naopak, pomáha nám to v boji ďalej pokračovať,“ komentoval zdravotník z príjmu pohotovosti Paolo Baldini z Pavii.