Ďalší pád vrtuľníka, mladý pilot zomrel

1763

dvaja sú ťažko zranení. Stroj vzlietal z prešovskej základne, krátko po štarte stratil spojenie.
Stroj vzlietal z prešovskej základne, krátko po štarte stratil spojenie. Ako na brífingu informovalo ministerstvo obrany, vrtuľník typu MI-17 nacvičoval pristávanie v neznámom teréne.
Minister obrany Martin Glváč ruší po incidente dovolenku a náčelník generálneho štábu pracovnú cestu na Cypre. Obaja sa vracajú na Slovensko.

Nehodu vyšetrí komisia, ktorú zriadilo ministerstvo obrany. Rezort taktiež až do odvolania pozastavil lety vrtuľníkov MI-17.

Pilot neprežil

Podľa prvých informácií z miesta pádu vrtuľníka všetci traja členovia posádky utrpeli ťažké zranenia. Záchranári ich odviezli do prešovskej nemocnice. O zdravotnom stave pasažierov zatiaľ prešovská nemocnica neposkytla informácie.
Mladý pilot pri pokuse o oživovanie zomrel, uviedol popoludní zástupca náčelníka Generálneho štábu ozbrojených síl SR Peter Gajdoš.
Vojenský vrtuľník podľa Gajdoša vzlietol zo základne o 13:30 a mal pristáť v neznámom teréne. O 14:02 však stratili s vrtuľníkom spojenie.
Následne o 14:13 vyslal veliteľ vzdušných síl vrtuľník leteckej pátracej záchrannej služby, ktorý zabezpečil vyslobodenie posádky spadnutého vrtuľníka a prvú pomoc.
Na palube bol prvý a druhý pilot a palubný technik.
Na mieste zasahuje šesť hasičských áut zo Sabinova, Prešova a Raslavíc, ktorí hasia vrtuľník, i ďalšie záchranné zložky.

Nehodu videli piloti prešovského Aeroklubu

Piloti z prešovského Aeroklubu nehodu vojenského vrtuľníka Mi-17 videli zo vzduchu, keď sa vracali na letisko v Ražňanoch (okres Sabinov). Nevedeli však popísať, čo sa konkrétne stalo.
Videli len pád a hustý dym zo zeme tesne nad Hradiskom pri Geraltove v okrese Prešov.
Už o niekoľko minút sa podľa jedného z pilotov Ľubomíra Beluška k havarovanému vrtuľníku začali zlietavať záchranárske vrtuľníky z Košíc, Popradu aj z Banskej Bystrice.
„Počuli sem len, že posádka je na tom zle, ale nič konkrétne nevieme,“ povedal nám Ľubomír Beluško.
Na mieste tragédie je už aj  redaktorka denníka Korzár spolu so skupinou vojakov. Cestou uvidela tri vojenské autá, nad miestom krúžia dva vrtuľníky.
Miesto je opáskované, strážia ho vojaci, bližšie k miestu nepustili ani novinárov.
O nešťastí sa už dopočuli aj v najbližších obciach. Miestnymi správa otriasla, ešte stále v regióne rezonuje pád záchranárskeho vrtuľníka v Slovenskom raji a už po pár dňoch došlo k podobnému nešťastiu.

Havárií vrtuľníkov na území SR

20. októbra 1977 – Pri havárii vrtuľníka na bratislavskom letisku zahynula manželka vtedajšieho československého prezidenta Viera Husáková. Vrtuľník ju prevážal po zranení, ktoré utrpela v Bardejovských kúpeľoch, do nemocnice v Bratislave. Pri zlom počasí a hmle nezvládol pilot Milan Fabík pristávací manéver a havaroval. Spolu s Vierou Husákovou neprežila pád lietadla celá štvorčlenná posádka, vrátane pilota.

25. júna 1979 – Počas záchrannej akcie v Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách havaroval vrtuľník letky Federálneho ministerstva vnútra Mi-8. Priamo na mieste prišli o život prvý pilot Vladimír Bačák, palubný mechanik Václav Dvořák a záchranári Bernard Jamnický, Štefan Estočko, Martin Hudák a Pavol Húska. V popradskej nemocnici o niekoľko dní neskôr zomrel na následky zranení aj záchranár Milan Kriššák. Z deviatich členov posádky prežili výbuch helikoptéry dvaja – druhý pilot Svätopluk Nitsch a záchranár Ladislav Janiga.

16. mája 1997 – V priestore Vysokých Tatier spadol vrtuľník Alouette, patriaci Leteckej záchrannej službe. K usmrteniu osôb nedošlo, iba k stredne ťažkým zraneniam.

1. januára 1998 – V Bratislave medzi Poliankami a Karlovou Vsou sa zrútil vrtuľník Leteckej záchrannej služby. Medzi piatimi obeťami boli aj pilot, ošetrujúca sestra a lekár, ako aj dvojdňové dievčatko, ktoré prevážali z nemocnice v Dolnom Kubíne na operáciu na bratislavské Kramáre.

24. decembra 2002 – V Bosne havaroval slovenský vojenský vrtuľník Mi-17 z mierovej misie SFOR. Príčinou bolo zlé počasie a nízky let. Dvaja piloti sa vážne zranili, tretí ľahšie.

9. októbra 2003 – Pri cvičnom lete približne o 12.30 h havaroval v priestore obce Pušovce pri Prešove vrtuľník Mi-17 z 3. leteckej vojenskej základne Prešov. Všetci štyria členovia posádky zahynuli. Vrtuľník, ktorý vykonával cvičný let, spadol do lesného porastu.

16. januára 2004 – Vrtuľník leteckej záchrannej služby ATE so sídlom v Poprade havaroval na Donovaloch v okrese Banská Bystrica. Vrtuľník údajne letel do tohto strediska zimných športov z banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice pre zraneného lyžiara. Jeden z trojčlennej posádky utrpel otras mozgu a pomliaždenie hrudnej chrbtice.

máj 2005 – Vojenský vrtuľník Mi-24 sa zrútil v máji 2005 aj pri Ražňanoch v okrese Sabinov. Pri cvičnom lete spadol do poľa, zahynuli v ňom traja vojaci.

2. januára 2006 – Vrtuľník Leteckej zdravotnej záchrannej služby (LZZS) Air-Transport Europe (ATE) typu Augusta A-109K2 havaroval neďaleko Janovej Lehoty v okrese Žiar nad Hronom. Vrtuľník letel na sekundárny let do Žiliny. Obeťami boli pilot, lekár a záchranár.

3. júla 2008 – V Sopotnickej doline pri horehronskom kúpeľnom meste Brusno havaroval vrtuľník ruskej výroby M 17, ktorý približoval pre Štátne lesy, a.s., Banská Bystrica drevo napadnuté podkôrnym hmyzom – lykožrútom. Z trojčlennej posádky dvaja členovia zahynuli, tretieho previezli z ťažkými zraneniami do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.

23. septembra 2010 – Na Ružínskej priehrade neďaleko Košíc núdzovo pristál vrtuľník OM-IKM. Stroj, ktorý letel zo západného Slovenska, mal pravdepodobne problémy so smerovou vrtuľou a havaroval. Posádke havarovanej helikoptéry sa nič nestalo, ale podľa technikov sa ľudia na palube druhýkrát narodili.

3. marca 2013 Výletný vrtuľník so štyrmi pasažiermi na palube spadol o 17.13 h do rieky Váh v katastri slovenskej obce Šintava v okrese Galanta. Troch pasažierov vyslobodili, jedna osoba zostala zakliesnená vo vnútri. Pri nehode utrpel smrteľné zranenie 14-ročný mladík, syn pilota. Stroj sa pri páde rozlomil na dve polovice. Prvú, ktorá zostala v strede toku, hasiči pritiahli k brehu. Druhú časť silný prúd vody odniesol ďalej a tam ju vytiahli.

21. apríla 2013 Neďaleko trnavského letiska Aero klubu spadol vrtuľník. Jedna osoba pri nehode zahynula, druhá utrpela ťažké zranenia. Vrtuľník spadol v katastri mesta Trnava približne o 10.40 h. Dvojmiestny vrtuľník pilotoval 56-ročný muž z Hlohovca, ktorý pád stroja neprežil. Ďalší pasažier, 53-ročný muž zo Senca, bol vrtuľníkom prevezený do bratislavskej nemocnice.

11. októbra 2014 Na súkromnom heliporte pri Tatralandii v okrese Liptovský Mikuláš sa popoludní stala nehoda malého vrtuľníka. Zranila sa pri nej jedna osoba. Pád menšieho vrtuľníka nahlásili o 16.50 h. K havárii vrtuľníka typu Ch-7 kompress došlo pri štarte alebo pri pristávaní.

17. júla 2015 V Slovenskom raji sa zrútil záchranársky vrtuľník. Nehoda si vyžiadala štyroch mŕtvych, zahynuli pilot, lekár, záchranár a člen Horskej záchrannej služby. Počas letu sa vrtuľník zachytil o drôty a spadol do rieky Hornád. Stroj patril spoločnosti ATE. Chlapec, ktorého šla posádka vrtuľníka zachraňovať, spadol dole z chodníka smerom k Hornádu, mal zlomeninu dolnej končatiny. Hneď, keď sa stalo nešťastie, vyslali ďalšiu skupinu, ktorá ho z terénu vyslobodila.