Devätnásťročná Maria išla z večierka, migrant ju znásilnil a zavraždil. Teraz dostal doživotie

2015

Súd v nemeckom Freiburgu vo štvrtok 22. 3. 2018 odsúdil afganského utečenca Husajna K. k najvyššiemu možnému trestu, teda doživotie, za znásilnenie a následné zavraždenie študentky Márii L. († 19). Súd na juhozápade krajiny konštatoval mimoriadnu závažnosť činu a nariadil tiež ochrannú väzbu.

Prakticky je tak vylúčené, že by mohol byť po odpykaní 15 rokov trestu predčasne prepustený. Rozsudok ešte nie je právoplatný a strany procesu majú týždeň na prípadné odvolanie.

Prípad vyvolal v Nemecku značnú pozornosť aj politickú diskusiu vzhľadom na to, že čin spáchal mladý utečenec a kvôli brutalite, s ktorou postupoval. Ľudia v zaplnenej súdnej sieni dnes po vynesení rozsudku podľa DPA tlieskali. Podľa serveru Focus Online Husajn K. prijal rozsudok bez zjavného pohnutia a počas čítania zdôvodnenie sa pohrúžil čoraz viac do seba.

 Znásilnil ju  opakovane a brutálne 

Husajn K. predvlani v októbri prepadol študentku Máriu L., ktorá sa v noci na bicykli sama vracala zo študentského večierka, a brutálne ju niekoľkokrát znásilnil potom, čo ju škrtil do bezvedomia. Dievčinu potom ešte živú hodil do miestnej rieky Dreisam, aby sa utopila a aby voda zmazala stopy. Podľa súdneho znaleckého posudku trvalo jej umieranie vo vode ešte najmenej hodinu. V rieke ju nasledujúceho rána našla utopenú bežkyňa.

Husajn K. chytili sedem týždňov po vražde. Na mieste činu polícia našla jeho DNA a tiež mala jeho videozábery z električky.

„Vedel, že ešte žila, keď ju položil do rieky Dreisam, a že sa utopí, že sa musí utopiť,“ povedala dnes predsedajúca sudkyňa Kathrin Schenková v zdôvodnení rozsudku.

 Prešiel mnoho  krajín 

Husajn K. bol pôvodne obžalovaný ako mladistvý, ale odsúdený bol na základe trestného práva pre dospelých. Pôvodne tvrdil, že v čase spáchania vraždy mal 17 rokov, ale podľa viacerých expertíz mal viac ako 21 rokov. Ako mladistvý by pritom mohol dostať maximálne pätnásťročný trest. Husajn K. tiež tvrdil, že konal v afekte a v opitosti, a priznal sa ku škrteniu a znásilneniu.

Sudkyňa dnes povedala, že nepredpokladá, že by bol súdený v čase činu maloletý, aj keď úplne nevylúčila, že je má meňej ako 21 rokov.

Utečenec, ktorý znásilnil a zavraždil študentku Márii († 19), útočil už predtým v Grécku

Neistá je aj krajina pôvodu utečenca. Ten pri začatí procesu povedal, že sa narodil v Afganistane a po zhruba 13 rokoch prišiel do Iránu. Po „problémoch s políciou“ potom utiekol do Turecka a odtiaľ cez Grécko do Nemecka.

Podľa informácií nemeckých orgánov prišiel do Nemecka bez dokladov v novembri 2015. Úrady vtedy ale nevedeli, že ho grécky súd poslal na desať rokov do väzenia za ťažké ublíženie na zdraví, keď na ostrove Korfu zhodil 20-ročnú ženu z útesu.

 „Hľa, nevykonal to utečenec,  ale človek“ 

Grécky súd ho za dobré správanie už v roku 2015 prepustil na podmienku. Keď ju ale porušil a nehlásil sa úradom, neuverejnilo Grécko medzinárodné pátranie, a v Nemecku tak nemal o jeho predchádzajúcom pobyte za mrežami v inej členskej krajine EÚ nikto ani tušenie.

Nemecko len v roku 2015 prijalo 890.000 migrantov. Sudkyňa dnes ale zdôraznila, že v procese nešlo o utečeneckú politiku a že čin nespáchal utečenec alebo Afganec. „Spáchal ho človek, vy, pán K.,“ povedala sudkyňa.