ENVIRO: Aj na Slovensku sa kladú zakázané návnady s otravou

412

Prípad vyvolal pobúrenie ochranárskej verejnosti, keďže v Rakúsku hniezdi len šesť párov týchto vzácnych dravcov. Orol kráľovský patrí medzi najvzácnejšie druhy aj na území Slovenska. 
„V našej krajine hniezdi približne 45 párov. Za posledných sedem rokov bolo na Slovensku otrávených desať jedincov orla kráľovského. Najpoužívanejším jedom je aj na našom území karbofurán, ktorý svoju obeť zabíja prakticky okamžite,“ uviedla Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.
Napriek tomu, že používanie tohto nervového jedu je od roku 2008 zakázané v celej Európskej únii, traviči evidentne ukrývajú dostatočné zásoby na to, aby pokračovali v nelegálnom kladení otrávených návnad, ktoré usmrcujú vzácne druhy voľne žijúcich zvierat. „Posledný preukázaný prípad otravy u nás je z júna, kedy bola zistená prítomnosť karbofuránu v tele mŕtveho orla skalného. Okrem toho sme na našom území zaznamenali prípady otráv aj takých vzácnych druhov ako haja červená, haja tmavá, orliak morský či sokol rároh. Alarmujúci je fakt, že počet odhalených prípadov predstavuje iba malé percento zo všetkých spáchaných zločinov,“ dodala Deutschová.
Otravy a ďalšie formy nelegálnej činnosti sú pri znižovaní početnosti vzácnych druhov významnou príčinou poklesu biodiverzity nielen na území Slovenska. Na prevenciu a riešenie prípadov nelegálnej činnosti je zameraný projekt, ktorý organizácia Ochrana dravcov na Slovensku realizuje od júna 2009 prostredníctvom Nadácie Ekopolis, s podporou Finančného mechanizmu Európskej únie, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.