Päť filmových premiér mieri do slovenských kín predposlednej týždeň roku 2016. Veľké očakávania budí predpremiéra filmu Júliusa Ševčíka o Jánovi Masarykovi s Karlom Rodenom v titulnej úlohe. Druhým českým filmom bude komédia Manžel na hodinu s Bolkom Polívkom, Evou Holubová a Zdenou Studenkovou v hlavných úlohách. K videniu bude aj animovaný muzikál Spievaj, dráma Collateral Beauty: Druhá šanca alebo francúzska komédia Špinavej kšeft.

Masaryk

Režisér Július Ševčík natočil biografický film o zásadnej postave novodobých československých dejín Janovi Masarykovi. „Prežil život bohéma, miloval ženy, hudbu, veľké gestá. V jeho srdci bojovala nespútanosť extravagantného umelca s povinnosťou a morálkou úradníka, diplomata. Veľkú časť života precestoval, ale nikdy nezabudol na zemi, z ktorej pochádzal, na republiku, ktorú založil jeho otec Tomáš Garrigue Masaryk. Smrť Jána Masaryka je dodnes zahalená tajomstvom. Mnohé tajomstvá sa však skrývajú aj v jeho živote! Dramatický príbeh, venovaný osudom veľvyslanca a neskoršieho československého ministra zahraničia, Jana Masaryka, sa vracia do doby tesne pred druhou svetovou vojnou. V tridsiatych rokoch vrcholí Masarykova diplomatická kariéra, ktorú trávi prevažne vo Veľkej Británii, kde sa snaží dostať svetové mocnosti na stranu Československa,“ uvádzajú tvorcovia v oficiálnych materiáloch. Na scenári pracoval Ševčík spolu s Petrom Kolieskom a Alexom Koenigsmarkom, vo filme ďalej hrajú Oldřich Kaiser, Arly Jover, Hanns Zischler, Eva Herzigová alebo Jiří Vyorálek.

Spievaj

Animovaný muzikál, v ktorom zaznejú desiatky aktuálnych hudobných hitov, sa točí okolo koali, chlapíka Bustera, ktorý chce zachrániť divadlo, ktoré zdedil po svojom otcovi. Všetko vsadí na jednu kartu, na veľkolepú talentovú spevácku súťaž, akú svet ešte nevidel. A rovnako ako je pestré zloženie zvieracích súťažiacich, je pestrý aj ich repertoár, ktorý sa rozpína od Franka Sinatru po Lady Gaga.

Collateral Beauty: Druhá šanca

Režisér David Frankel (Sex v meste, Bratstvo neohrozených, Diabol nosí Pradu, Marley a ja) prichádza tentoraz s drámou, opäť hviezdnym obsadeným. V čase, keď úspešný vedúci pracovník newyorskej reklamnej agentúry (Will Smith) prežíva hlbokú osobnú tragédiu a úplne sa sťahuje do ústrania, jeho kolegovia vymyslí drastický plán, ktorého cieľom je prinútiť ho prekvapivým a hlboko ľudským spôsobom sa vyrovnať so svojím žiaľom. Ďalej hrajú Kate Winslet, Keira Knightley, Helen Mirren alebo Edward Norton.

Špinavý kšeft

Hrdinom francúzska komédia režiséra Pascala Chaumeil je Jacques (Romain Duris), ktorý po uzavretí továrne nemôže vo svojom malom mestečku nájsť prácu. Potom, čo ho opustí aj jeho priateľka, je naozaj zúfalý. Miestny „mafián“ Gardot (Michel Blanc) mu ponúkne, že mu odpustí všetky jeho nahromadené dlhy a bohato mu zaplatí, keď zabije jeho ženu. Jacques najprv odmieta, ale pod ťarchou svojich problémov nakoniec jeho ponuku prijíma. Uzavretú dohodu dodrží a nadšený Gardot mu začne dohadzovať aj ďalšie podobné ponuky. Medzitým sa Jacque zamiluje do policajtky Anity (Alice Belaid). Ani toto mu však nezabráni, aby vo svojej práci pokračoval …

Manžel na hodinu

Pokračovanie komédie Hodinový manžel nakrútil pod názvom Manžel na hodinu režisér Tomáš Svoboda (známy ako autor divadelnej hry Srnky či politického kabaretu Blonďatá beštie). V hlavnej úlohe opäť Bolek Polívka ako Milan.
Milanov vzťah k doktorke Eliške (Eva Holubová) sa sľubne vyvíja, a keď sa jej už Milan konečne odhodlá požiadať o ruku, vyzerá to, že svadbe nič nestojí ceste. Okrem jednej „drobnosti“ – Milan je stále ženatý so Slovenkou Jankou (Zdena Studenková), matkou Krištofa, s ktorou sa pred rokmi zabudol rozviesť. Okrem Milanových lapálie je tu ešte ďalší problém – návrat štvorica na hranie vodného póla sa moc nedarí. Zostali len traja … a to je sakra málo … Aby zachránili partiu a vytiahli kamaráta Jakuba z depresií, rozhodne sa Krištof priviesť do bazéna aquabely, s ktorými chce natrénovať vystúpenie. Honza z Kryštofovho plánu spočiatku príliš nadšený nie je, ale neskôr s vidinou záchrany kamaráta (a možnosti byť v prítomnosti krásnych aquabel) sa všetci pustia do prípravy vystúpenia s názvom „Hodinový manžel“ …