Finále nakoniec vyhral Metallurg nad Levom

990

Hokejisti Levu Praha boli kúsok od historického víťazstva prvého neruského tímu v KHL, to sa im napokon nepodarilo. Svoj prvý Gagarinov pohár získali hráči Magnitogorsku.

Dramatická séria, ktorá priniesla rekord v návštevnosti v Prahe ale aj v kanadských bodoch kapitána Metallurgu Mozjakina v play off, sa dnes skončila víťazstvom Magnitogorsku. V rozhodujúcom siedmom finálovom stretnutí zdolali na domácom ľade český tím HC Lev Praha 7:4 a prvý raz v klubovej histórii získali prestížny Gagarinov pohár. O svojom triumfe pred zaplnenou Metallurg Arenou rozhodli domáci hokejisti v závere druhej tretiny, keď dvoma gólmi v rozpätí 45 sekúnd odskočili hosťom z Prahy z 2:2 na 4:2. Ich autormi boli Jaroslav Kosov a Jan Kovář. A keď v 44. min Sergej Moziakin pridal piaty gól víťaza Východnej konferencie, o šampiónovi celej KHL bolo predčasne rozhodnuté. Hostia z Prahy v závere stretnutia znížili na 4:6 Justinom Azevedom, ktorý skóroval v ôsmom stretnutí za sebou a vo finále strelil dovedna osem gólov, a následne skúsili aj hru bez brankára. V nej však domáca deväť sekúnd pred koncom zásluhou Michaila Juňkova do prázdnej bránky spečatila výsledok na konečných 7:4.
Magnitogorsk je iba štvrtý víťaz KHL v krátkej šesťročnej histórii tejto nadnárodnej hokejovej klubovej súťaže. Po dva tituly majú na konte hráči Ak Bars Kazaň a Dinama Moskva a po jednom Salavat Julajev Ufa a Magnitogorsk. Pre Metallurg ide o najväčší úspech od sezóny 2006/2007, keď sa klub z Čeľabinskej oblasti stal šampiónom Ruska. Pre HC Lev Praha je to v jeho tretej sezóne v KHL (pred dvoma rokmi sídlil klub ešte v Poprade) dosiaľ najväčší úspech.

V rozhodujúcom siedmom zápase sa v drese zdolaného tímu predstavil aj slovenský útočník Lukáš Cingeľ. Dvadsaťjedenročný odchovanec žilinského hokeja odohral 13:06 min a do štatistík sa zapísal 40 % úspešnosťou na vhadzovaniach.

Za najužitočnejšieho hráča Gagarinovho pohára KHL vyhlásili kapitána Metallurgu Sergeja Moziakina. Ten v play-off nazbieral v 21 dueloch 33 bodov za 13 presných zásahov a rovných 20 asistencií.

Magnitogorsk – Lev 7:4 (1:1, 3:1, 3:2)

na zápasy 4:3, Gagarinov pohár získal Magnitogorsk
Góly a asistencie: 5. Pare (Chabarov), 24. Birjukov (Antipin, Zaripov), 37. Kosov (Timkin, Kazionov), 38. Kovář (Antipin, Zaripov), 44. Mozjakin (Zaripov, Kovář), 53. Zaripov (Kovář), 60. Junkov (Pare, Osala) – 14. Ullström (Gragnani), 35. O’Byrne, 54. Thörnberg (Nemec), 59. Azevedo (Nemec, Novotný)
Rozhodovali Odins, Olenin – Sivov, Šeľanin, vylúčení 0:0 na 2 minúty, Ševc (Lev) 10 minút za nešportové správanie, strely na bránku 23:47, 7500 divákov vypredané

Metallurg: Košečkin – Antipin, Birjukov, Chabarov, Těreščenko, Lee, Ibragimov, Metljuk – Mozjakin, Kovář, Zaripov – Potěchin, Kazionov, Paré – Kosov, Junkov, Platonov – Osala, Brent, Timkin – Malinovskij

Lev: Vehanen (41. Engren) – Ševc, Mäenpää, Oystrick, Němec, Gragnani, O’Byrne, Jaakola – Zackrisson, Novotný, Azevedo – Ulström, Vrána, Thörnberg – Birner, Kapanen, Řepík – Ridderwall, Cingel, Matai