Po vyprataní tábora migrantov v Calais, zvaného Džungľa, začali v piatok francúzske úrady s evakuáciou asi 3000 migrantov, ktorí sa utáborili na chodníkoch pod parížsku oblohou. Hneď ráno policajti odviedli z provizórneho útočisko pod visutú dráhou metra na severe francúzskej metropoly niekoľko stoviek mužov, žien a detí do autobusov, ktoré rozvážajú migrantov do útulkov v okolí.

Úrady vypratávajú utečenecký tábor v Paríži. Presunuli sa do neho aj migranti z Calais

Provizórny a nehygienicky tábor bol už niekoľkokrát vyprázdnený, ale pred niekoľkými týždňami opäť vznikol. Niektorí migranti tam utiekli z Calais, iní pricestovali z Talianska, kam sa dostali po nebezpečnej ceste z Afriky či Blízkeho východu.

„Kam nás vedú? Do Paríža, alebo na vidiek?“ Znepokojoval sa devätnásťročný mladík z Guiney. „Nemám potuchy, kam nás odvezú. Hlavne aby som mal doklady. Už mesiac tu stanujem a som rád, že vypadnem,“ zveril sa agentúre AFP dvadsaťosemročný Chálid.

Tento týždeň úrady dokončili rozvoz viac ako 6000 migrantov, hlavne Afgancov, Eritrejčanov a Sudáncov, z tábora Džungľa pri Calais do 60 stredísk po celom Francúzsku. Teraz, po poklese teplôt a menej ako pol roka pred prezidentskými voľbami, prišiel rad na táborisko na severe Paríža.

Ministerka pre bývanie Emmanuelle Cosseová na mieste potvrdila, že evakuácia sa týka asi 3000 až 3500 migrantov a že pre všetkých je zabezpečené ubytovanie. Pre migrantov, prepravovaných osemdesiatkou autobusov, je vyčlenených miesto v 74 útulkoch, napospol telocvičniach, v okolí Paríža. Do operácie bolo nasadených cez 600 strážcov zákona.

Parížske táborisko úrady naposledy vypratali v polovici septembra, kedy sa operácia týkala asi 2100 migrantov, a na konci júla, kedy evakuovali skoro 2500 migrantov. Celkom počas tridsiatky podobných akcií v metropole bolo evakuovaných asi 20.000 migrantov.

bez-nazvu-7Parížska radnica v snahe zabrániť obnove táborisko vytvorila stredisko humanitárnej pomoci so 400 lôžkami, odkiaľ sa majú migranti po niekoľkých dňoch distribuujú do stabilnejších útulkov.

bez-nazvu-10Väčšina z migrantov neusiluje o azyl vo Francúzsku, ale chce sa dostať do Británie. Londýn však posilňuje opatrenia proti tomu, aby sa na britskej ostrovy nekontrolovateľne dostávali cez Lamanšský prieliv migranti, ktorých počet tak vo Francúzsku stále rastie.