Obchodoval nezávisle na americkej či sicílskej mafii. Bol jedným zo šéfov organizovaného zločinu v Harleme, Manhattane v New Yorku v 60. a 70. rokoch 20. storočia.

Frank Lucas sa narodil v La Grange, a vyrastal v Greensboro v severní Karolíne. Na dráhu zločinca ho vraj donútil incident ktorý zažil v detstve. Bol svedkom brutálnej vraždy, keď člen Ku Klux klanu vnikol do ich domu, jeho 12-ročného bratranca priviazali k stĺpu. Hlavňou brokovnice mu vyrazili zuby a následne ustrelili hlavu.
Začal prevádzať drobné zločiny, nakoniec sa pobil so svojim zamestnávateľom a ušiel do New Yorku. V Harleme vstúpil do gangu jedného z najväčších mafiánov Bumpyho Johnsona ako jeho vodič, telesný strážca a pravá ruka. Po smrti Bumbyho Frank zistil, že aby bol úspešný musí prelomiť monopol talianskej mafie v New Yorku.

Na pašovanie drog používal rakvy vojakov padlých vo Vietname

Bol preslávený hlavne tým, že nakupoval priamo od výrobcov v Saigone a tiež vďaka tomu, že k prevozu využíval letectvo Spojených štátov amerických, zvlášť ku koncu vojny vo Vietname, kedy používal rakvy padlých vojakov USA, ktoré mali dvojité dno.
Neskôr toto však poprel Frankov spolupracovník a prostredník Leslie „Ike“ Atkinson.
Začal jazdiť do Bangkoku, kde práve prebiehala vojna. Frank využil toho, že jedna tretina amerických vojakov nasadených vo Vietname experimentovali s ópiom a heroínom. Rozhodol sa vydať do džungle, kde sa tieto plantáže vyskytovali a hneď pri prvej schôdzke kúpil viac než 100 kg heroínu.
K prevozu využíval 28 špeciálne urobených rakiev s dvojitým dnom. Začal predávať 100% čistý heroín pod názvom Blue magic za10 dolárov za gram (iný predávali heroín, ktorý bol čistý asi z 45% za 20 dolárov za gram). Takto vraj denne zarábal 1 milión dolárov. Lucas a jeho blízki príbuzní viedli tieto heroínové operácie. Lucas predpokladal, že jeho bratia nebudú nápadní.

Vlastnil nielen budovy ale aj plemenného býka

Frank Lucas vlastnil viac ako 52 miliónov dolárov, väčšinu z nich mal v bankách na Kajmanských ostrovoch. Potenciálny zisk z kila heroínu bol 300 000 dolárov. Tieto obrovské finančné možnosti mu dovoľovali kúpiť nehnuteľnosti po celých USA, vrátane kancelárskych budov v Detroite, bytov v Los Angeles a v Miami. Kúpil tiež niekoľko tisíc akrový ranč v severnej Karolíne, kde bolo 300 ks. čierneho dobytka Angus, vrátane plemenného býka v hodnote 125 000 dolárov.

Lucas sa stretával s politikmi, hercami, aj so zločincami.

Aj keď vlastnil niekoľko kožuchov z noriek a činčíl, obliekal sa pohodlne, aby na seba nepútal pozornosť. Lucas mal sedem detí. V januári 1975 do Lucasovho domu v Teaneck, New Jersey vpadlo 10. členné komando protidrogovej jednotky. V jeho dome našli 584.683 dolárov v hotovosti. Nasledujúci rok bol odsúdený k 70 rokom väzenia.

Po odsúdení Lucas poskytol dôkazy, ktoré viedli k viac ako 100 ďalším odsúdeniam súvisiacimi s drogami. Pre jeho bezpečnosť v roku 1977 bola jeho rodina umiestnená v programe pre ochranu svedkov .V roku 1981, po 5 rokoch vo väzby, bol na podmienku prepustený. V roku 1984 bol chytený a odsúdený za to, že chcel vymeniť jednu uncu heroínu a 13.000 dolárov za jeden kilogram kokaínu. Dostal trest na sedem rokov. Bol prepustený z väzenia v roku 1991. Jeho príbeh bol v roku 2007 spracovaný do filmovej podoby s názvom Americký gangster, kde Franka Lucasa hral Denzel Washington.
Štefan Rencz
Ďalší článok zo série Americká mafia