Ich cesta na bicykloch okolo sveta skončila v Mexiku, kde ich popravili

811
Zavraždení Krzysztof Chmielewski z Poľska a Holger Hagenbush z Nemecka

Rodina a priatelia sa naposledy rozlúčili s dobrodruhom Holger Hagenbuschem († 43), ktorý bol na ceste okolo sveta 4 roky. Holger bol spolu s ďalším cestovateľom Poliakom Krzysztofom Chmielewskim († 37) brutálne zavraždený v štáte Chiapas v Mexiku. Obaja po zemi zmietanej brutálnym násilím cestovali na bicykloch.

Holger Hagenbusch aj Krzysztof Chmielewski boli skúsení cestovatelia, ktorí po svete jazdili na bicykloch. Obaja mali najazdených už pár míľ. Holger, ktorý pochádzal z Nemecka, prešiel štyridsaťtri krajín a na ceste bol dlhé štyri roky. Polák Chmielewski bol na cestách tri roky a za tú dobu navštívil neuveriteľných päťdesiatjeden krajín. Minulý rok bol v Kanade a predtým, než dorazil do Mexika, brázdil ulice Spojených štátov. Z Mexika hodlal zamieriť do Južnej Ameriky, avšak to sa mu už nepodarilo.

Obom cestovateľom sa stalo osudné Mexiko, ktoré je známe vysokou mierou zločinnosti. Podľa BBC sa tam len v roku 2017 odohralo 25 tisíc vrážd. Dobrodruhovia sa na svojej ceste po krajine Strednej Ameriky stretli v štáte Chiapas a dohodli sa, že kúsok cesty pôjdu spolu. Zrejme mali namierené z mesta San Cristobal de las Casas do starodávneho mayského mesta Palenque. Avšak na ceste boli zavraždení.

 Mal sťatú  hlavu 

26. apríla bolo nájdené telo Chmielewskiho, a to vo rokline pod cestou a o osem dní neskôr bolo nájdené telo Holgera. Polícia najprv pracovala s verziou, že turisti zišli zo skalnatého zrázu. Ovšem potom do Mexika pricestoval brat Holgera Reiner, aby identifikoval telo svojho brata a tiež zistil informácie o Chmielewskom. „Poľský cyklista mal sťatú hlavu a odrezané chodidlo,“ napísal na Facebook. Holger mal na hlave hlbokú ranu, zrejme spôsobenú strelnou zbraňou.

Išli na bicykloch okolo sveta, našli ich zohyzdené telá na dne mexickej rokliny. Krzysztofovi odrezali hlavu a nohu, Holgera popravili guľkou

Mexická polícia po nátlaku rodiny prípad začala vyšetrovať ako zločin. „Tí, ktorí to urobili, chceli, aby to vyzeralo ako nehoda, a tak tam dali koleso, ale urobili chybu a použili Nemcove koleso,“ povedal vyšetrovateľ Luis Alberto Sánchez s tým, že pri tele Chmielewskiho sa našlo koleso Nemca Holgera.

 Brat jeho telo priviezol  domov 

S tragicky zosnulým Holger sa v stredu naposledy rozlúčila rodina a priatelia. Jeho brat Rainer na Facebooku publikoval niekoľko fotografií zo smútočného obradu a fotku, na ktorej jeho brat ide na bicykli po ceste s úsmevom na perách.

„Posledné zbohom, Holgerova posledná cesta je u konca. Je čas povedať ďakujem. Čas obzrieť sa späť na to, čo sa mi stalo v posledných mesiacoch, týždňoch a dňoch. Boli to ťažké tri a pol mesiaca, ktoré úplne zmenili môj život. Dostal som toľko súcitu v posledných mesiacoch po celom svete, bez toho súcitu bez tej lásky, by som nebol schopný ísť ďalej po tejto strastiplnej ceste,“ napísal na sociálnu sieť Rainer a dodal:“ Musíme prijať, čo sa stalo, a ísť ďalej. Ale nikdy na teba nezabudnem, Holger.“