Japonsko: Premiér Kan je priravený na dlhý boj v elektrárni Fukušima

688

Kan na tlačovej konferencii tiež povedal, že spoločnosť TEPCO ako prevádzkovateľ elektrárne by mala ostať v súkromných rukách, aj keď bude na zvládnutie krízy potrebovať finančnú podporu od vlády.
„Momentálne nemôžeme povedať, že elektráreň bola dostatočne stabilizovaná. Pripravujeme sa však na všetky možné situácie a som presvedčený, že elektráreň môže byť stabilizovaná. Momentálne nemôžeme povedať, kedy sa to stane, ale vyvíjame maximálne úsilie,“ citovala Kana tlačová agentúra Reuters. Premiér tiež oznámil, že chce do konca mesiaca rozhodnúť o obsahu dodatočného rozpočtu pre humanitárnu pomoc po zemetrasení a cunami z 11. marca.
Japonská a americká armáda medzitým začali trojdňové intenzívne pátranie po ľuďoch, ktorí sú tri týždne po zemetrasení a cunami na severovýchode Japonska stále nezvestní, informovala tlačová agentúra Kjódo.
Na operácii sa s desiatkami lodí a vrtuľníkov zúčastní 18.000 príslušníkov japonskej armády a 7000 amerických vojakov, ako aj potápači polície, pobrežnej stráže a hasičského zboru. Pátranie sa sústredí najmä na pobrežné oblasti a ústia hlavných riek v najviac postihnutých prefektúrach Iwate, Mijagi a Fukušima. Neuskutočnia ho však v 30-kilometrovom okolí elektrárne, z ktorej uniká radiácia.
Mohutné zemetrasenie s magnitúdou 9,0 a následné cunami z 11. marca si podľa poslednej bilancie z dnešného dopoludnia vyžiadali najmenej 11.578 obetí na životoch. Úrady naďalej evidujú vyše 16.400 nezvestných. Predpokladá sa, že mnohých z nich odniesli vlny do mora.