Japonsko: Vulkán Šinmoedake naďalej soptí, úrady odporučili evakuáciu

608

Šinmoedake je vysoká 1421 metrov a nachádza sa v odľahlej časti sopečného pásu Kirišima. Prvýkrát vybuchla po 52 rokoch minulý týždeň 26. januára. Zatiaľ neboli hlásené žiadne zranenia. 
Aj dnes vulkán stále chrlil obrovské množstvá popola, ktorý pokryl rozsiahlu oblasť.
Úrady v meste Takaharu vyzvali asi 1100 obyvateľov, aby odišli do evakuačných stredísk z dôvodu nebezpečenstva zásahu lietajúcimi skalami a zosuvov pôdy. Túto výzvu však obyvatelia nemusia poslúchnuť.
Japonská meteorologická agentúra v tejto súvislosti rozšírila zónu so zákazom vstupu na tri kilometre od vrcholu sopky a plánuje sledovať činnosť v blízkom okolí krátera vrtuľníkmi.
Sopka Šinmoedake vyvrhuje do výšky viac ako dva kilometre nebezpečné sopečné bomby – kusy žeravej magmy, ktoré sa vplyvom aerodynamického trenia zaobľujú a dostávajú svoj typicky kvapkovitý tvar. Pri dopade na zem môžu napáchať v závislosti od svojej hmotnosti značné škody. Veľké sopečné bomby nemusia počas letu vychladnúť a ich horúce jadrá môžu spôsobovať požiare.
Takéto sopečné bomby už rozbili niekoľko okien na budovách a autách v okolí vulkánu. Erupcia cez víkend prerušila vlakovú dopravu a vynútila si uzavretie škôl a zrušenie niektorých vnútroštátnych letov. Väčšina spojov však už dnes obnovili.
Podľa odborníkov sa v kráteri vytvoril tzv. sopečný dóm, ale zatiaľ nie je isté, či sa z neho vyleje láva a začne stekať po úbočiach hory. Hneď v prvý deň erupcie už boli pozorované pyroklastické prúdy, teda lavíny z prehriateho plynu, popola a skál.
Japonské ostrovy sú sopečného pôvodu a sú pokryté desiatkami aktívnych sopiek. V roku 1991 zomrelo na ostrove Kjúšu 43 ľudí pri erupcii sopky Unzen.