Je tu leto a s ním vykrádačky bytov

964

roztržitosťou, ľahkovážnosťou, teda jednoducho preto, že bytovkárom sami nahrajú. Potvrdzuje to každodenná realita. 
Aj keď sú pravidlá, ako znížiť riziko vylúpenie, dostatočne známa, mnoho ľudí si s nimi hlavu príliš neláme a správajú sa presne naopak.

A ako ste na tom vy?

Začítate sa do pravidiel a skúste si po pravde odpovedať, či niektorý z chybných krokov nie je aj váš problém, ktorý môžu zlodeji využiť a okradnúť vás.

Desať krokov, ako si vykoledovať vykradnutiu bytu a finančnú stratu

1.krok

Rozhláste do sveta termín dovolenky a ako ďaleko odídete. Hovorte to všetkým a zapojte do toho aj vaše deti. Vylepíte to aj na sociálne siete, aby všetci videli, akú dovolenku si môže dovoliť. Až budete na dovolenke, nezabudnite dávať na internet fotografie, ako si užívate a koľko dní vám ešte zostáva, ako sa vrátite domov. Ak máte pevnú linku so záznamníkom, nezabudnite nahrať odkaz, dokedy v byte nebude. A nastavte odkaz aj na vašom e-mailu.

2.krok

Rozhláste do okolia, ako ste bohatí, čo nového ste si do bytu zase zaobstarali a nezabudnite to tiež vyvesiť na sociálne siete. Chváľte sa na sieti aj fotografiami z interiéru vášho domu či bytu. Nech každý vidí, ako úžasne si žijete, čo všetko a kde máte, aby vám mohli ticho závidieť.

3.krok

Pred odchodom na dovolenku nechajte v oknách pootvorené ventilačky, aby prenikal do vášho rodinného sídla čerstvý svieži vzduch. Vrátiť sa do nevetraného obydlia predsa nie je nič pre váš nos. V prípade rodinného domu nezabudnite pootvoriť aj pivničné či povalové okienka, nech sa nehnuteľnosť počas vašej neprítomnosti riadne „preluftuje“.

4.krok

Nič nepokazíte tým, keď pred odchodom na dovolenku zatiahnete doma žalúzie, závesy či rolety, nech slniečko nepečie na váš dizajnový nábytok. Veď predsa každý vie, že ste preč a na ako dlho. Určite sa preto nikto nebude čudovať, prečo máte vo dne v noci zatemnená okna. Dobre pozhasínajte všetky svetlá, aj tie spínacie, ktoré vytvárajú ilúziu užívané domácnosti. Energia je predsa drahá, tak s ňou po dobu neprítomnosti zbytočne neplytvajte, každá ušetrená koruna je predsa dobrá.

5.krok

Ak máte rodinný dom, snažte sa, aby stromy a kríky na záhrade vytvárali prívetivú bariéru, aby vás okoloidúci a susedia nemohli dosť dobre sledovať. Určité súkromie je predsa dôležité a nikto nemusí vidieť, čo na záhrade a okolo domu robíte. Také súkromie, kľud a domácu pohodu predsa potrebuje každý.

6.krok 

Ak na dovolenku vyrazíte tentoraz letecky a váše drahé fáro bude zaháľať doma, kľúče od auta nechajte na viditeľnom mieste, aby ste ich po návrate nemuseli hľadať. A nezabudnite pridať ku kľúčom aj technický preukaz, nech sú pekne pohromade. Veď potom stačí len siahnuť a nepremýšľať, kde ich hľadať.

7.Kroky

Šperky, cennosti, starožitnosti a doklady schovávajte najlepšie v nočnom stolíku. Robí to tak predsa celý rad ľudí. A keď už ich chcete pri odchode na dovolenku niekam ukryť, dajte napríklad do chladničky. Budú na ľade a nikoho nenapadne, že okrem jedla môže byť v chladničke aj malý poklad. A keď si nebudete istí, či ste zvolili vhodnú skrýšu, poraďte sa s priateľmi a známymi na sociálnych sieťach, určite majú skúsenosť, ktorá skrýša môže byť ešte bezpečnejšia.

8.krok

O dohľad nad svojim bytom radšej vôbec nikoho nežiadajte, dnes sa nedá nikomu veriť, ani priateľom či dobrým známym. Vetranie si predsa zaistíte otvorenými ventilačkami, kvetiny vašu neprítomnosť prežijú, keď ich poriadne zalejete a poštová schránka tak isto vydrží a nepraskne, keď sa v nej pár dní budú hromadiť predvolania a reklamné letáky.

9.krok

Ak má počas vašej neprítomnosti prísť do domácnosti niektorý váš príbuzný, nechajte mu kľúč na dohovorenom mieste. Najlepšie pod rohožkou alebo v kvetináči s kvetinou, ktorá zdobí vstup do vášho obydlia. Zlodeja predsa nenapadne, že by mohol byť niekto tak staromódny, aby kľúče ukryl na takom mieste. Doba je predsa iná, moderné, internetová.

A ako ste na tom vy?