Jürgen Prochnow: Svedomie, ktoré nikdy nepopustí

1462

V rámci televíznej talkshow so známym moderátorom odhalil slávny herec svoje temné tajomstvo. Je to dráma, ktorá už šestnásť rokov ťaží jeho srdce a dušu. Dráma má svoje konkrétne meno. Je to jeho malá dcérka Johanka, ktorá sa nedožila ani 7 rokov.

Johanka bola sladké malé dievčatko so zvedavými očkami a jamkami v lícach, keď sa smiala. Zaspala v náručí svojej mamy a snáď sa stala anjelom. Zabila ju jej vlastná matka. Na otázku, ako sa dráma začala, odpovedal Jürgen Prochnow v relácii týmito slovami:

„Mal som priateľku, s ktorou som chodil relatívne krátky čas, asi štvrť roka… Potom mi jedného dňa povedala, že je tehotná. A dieťa si chcela nechať. Ale ja som ju už nechcel. Práve som dostal niekoľko ponúk na filmovanie v Amerike. Neskôr som sa dozvedel, že sa mi narodila dcéra, ale vídal som ju iba veľmi zriedka. Nemal som vtedy záujem ani o dieťa, ani o jej matku. A jedného dňa matka svoju dcéru zabila. Pokúšala sa zabiť aj samu seba…“

Na zvedavé otázky moderátora Kernera Prochnow pohnutým hlasom svoj príbeh vyrozprával ešte presnejšie. Popisoval, ako sa jeho priateľka s ním vlastne rozišla, lebo nechcela muža, ktorý stále nie je doma, pretože stále niekde nakrúca. Radšej sa chcela s dieťaťom pretĺkať sama. Tak ju Prochnow ľahkomyseľne nechal. Netušil pritom, že že mladá mama svoju samostatnosť nezvládla a v jednej chvíli sa vzdala.

 

Skočíme do rieky?

Je jasné, že dnes herca tlačí svedomie a uvedomuje si, že keby sa bol o svoje dieťa viacej zaujímal, nemuselo k tragédii vôbec dôjsť. Stačilo iba málo… Existuje totiž aj výpoveď zúfalej matky, ktorá siahla k najhoršiemu. Bola to hrdá mladá žena. Pochádzala z bohatej pivovarníckej dynastie, preto jej meno radšej nik nezverejňuje. Rodinný klan sa rozhneval a rozpadol, krásna, mladá mamička nemala kam ísť. Keď sa prechádzala s malou dcérkou po ulici, ľudia sa po oboch s úsmevom obzerali. Ale čo z toho?

Matka musela žiť zo sociálnej podpory, ktorá bola vtedy 30 mariek na deň. „Nedokázala som s tak málo peniazmi vyžiť.“ Mama si požičiavala od známych peniaze, napríklad na to, aby mohla dcérke kúpiť trojkolku a prekvapiť ju darčekom.

Mama plakala dojatím, keď si malá Johanna nič neželala na Vianoce. Beztak nemali peniaze. „Na Štedrý večer si nalakovala nechty mojím lakom, obula moje topánky s podpätkom a pyšne chodila po byte. Bola šťastná aj bez darčekov.“ Mama začala kradnúť v supermarketoch. „Vždy som svojej Johanke priniesla nejakú maškrtu pod zub, alebo peknú hračku.“ Sama mama hladovala, vážila iba 40 kilogramov.
Jediný luxus bol veľký, priestranný byt. Lenže nájomné bolo vysoké, 900 mariek mesačne a na kúrenie neboli peniaze.
„Jedného dňa sme sa museli vysťahovať, neplatili sme nájomné, tak nás vyhodili.“ Mama s dcérkou zostali s dvoma kuframi na ulici a nemali kam ísť. „Kam sa podejeme, kto sa nás ujme?“
Mama zostala stáť na jednom moste nad riekou. Nahla sa cez zábradlie a zahľadela do prúdu rieky. Rieka bola riešením. „Johanka, čo povieš, skočíme obe dolu?“

„Mama, to nie je dobrý nápad,“ povedala múdro dcérka. A tak neskočili.

Potom svitla ešte posledná nádej. Mame sa podarilo zohnať malý byt. „Bol zasa pre nás veľmi drahý, ale aspoň sme mali strechu nad hlavou.“
Dcérka Johanka sa okamžite stala miláčikom všetkých susedov. Bola veselá, štebotala ako vtáčatko. Tesne pred 7. narodeninami sa spýtala mamy: „Môžem usporiadať narodeninovú oslavu? Pozvem aj teba, mama.“ Mama nemala srdce malej povedať, že nemá peniaze ani na dva praclíky. „Keď sa zotmelo, podala som malej lyžičku s desiatimi rozdrvenými tabletkami na spanie. Bol to Perdormal, ktorý som zamiešala s medom. To sú vitamíny pre teba, zlato. Johanka otvorila ústa a povedala: Ach. Ľahla som si tesne k nej. Nechcela som, aby jej bolo zima, alebo ju niečo bolelo.“

Tragédiu odhalili až po 69 hodinách. Johanka bola mŕtva, mama ešte slabučko dýchala. Ešte stihla napísať list na rozlúčku. Tu je úryvok: „Moja milovaná Johanka pokojne zaspala. V sobotu večer o pol siedmej naposledy vydýchla. Teraz si konečne môžem vziať aj ja tabletky. Veľmi som chcela, ale nedokázala som Johanke dať normálny domov. Bola taká šťastná a veselá.“

 

Dodatok

Holý život matky sa lekárom podarilo zachrániť. Nie však jej dušu. Na dlhý čas ju museli zavrieť na psychiatrickú kliniku.

Jürgen Prochnow sa dávno oženil a má dve veľké deti. V televíznej relácii povedal: „Keď sa deti narodili, zostal som pri každom trištvrte roka doma, odmietol som veľa filmov.“ Vtedy dávno, keď sa narodila Johanka, začal nakrúcať americký film „Ponorka“, ktorý sa stal svetovým trhákom. Stála však kariéra za takúto daň? dcérku.

 

FILMOVÁ  TVORBA: 

Conjura de El Escorial, La (2008) Gustav (2007) Nanking (2007) Ohne einander (2007) Beerfest (2006) Da Vinciho kód (2006) Chain Reaction (2006) Celestínske proroctvo (2006) See Arnold Run (2005) Julie, chevalier de Maupin (2004) House of the Dead (2003) Zkáza lodi Estonie (2003) The Poet (2003) Zabít je snadné (2003) Last Run (2001) Dark Asylum (2001) Jack the Dog (2001) Rozparovač (2001) Poslední sestup (2000) Elita (2000) Tajemné výstrely (2000) Esther (1999) Nebeský oheň (1999) Wing Commander (1999) Strelci na úteku (1998) The Fall (1998) Air Force One (1997) DNA – Stvoření netvora (1997) Anglický pacient (1996) Sestrička a princ zo snov (1996) Na pokraji šialenstva (1995) Trigger Fast (1994) The last border (1993) Interceptor (1992) Twin Peaks (1992) Robin Hood (1991) Čtvrtá válka (1990) The Man Inside (1990) Biele obdobie sucha (1989) Siedme znamenie (1988) Policajt v Beverly Hills II (1987) Pevnost (1983) Ponorka (1981)