Na doživotie odsúdený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek je opäť na slobode. V utorok 25. 5. krátko pred druhou hodinou popoludní opustil areál rýnovickej väznice, kde si trest odpykával.

Novinárom následne poďakoval za niekoľkodňové čakanie. Zároveň oznámil, že o svojom príbehu chystá druhú knihu. Päťdesiatšesťročný Kajínek strávil vo väzení 23 rokov. Zeman mu udelil milosť v utorok, pretože nie je úplne presvedčený o jeho vine.

„Som veľmi rád, že som z väzenia preč. Je to veľká potemkinová väznica. Ste oblbovaní a ohlupovaní,“ povedal Kajínek po opustení väznice novinárom, pred ktorých predstúpil opálený v svietivo zelenom tielku. Vzápätí im poďakoval za niekoľkodňové čakanie. O svojich skúsenostiach za mrežami chce ešte v budúcnosti hovoriť.
Väznicu podľa svojich slov chcel opustiť nepozorovane, riaditeľ mu však takýto postup najprv vraj nepovolil. „V sobotu mi potom ponúkol, že sa môžem vyhnúť novinárom. Ja som povedal, že keď tam na mňa čakajú od štvrtka, bolo by sprosté sa im vyhnúť,“ uviedol Kajínek, na ktorého vedľa novinárov čakalo aj pomerne veľa aj jeho priaznivcov.
Následne Kajínek, ktorý dúfa, že sa mu podarí presadiť obnovu procesu, poďakoval všetkým ľuďom, ktorí ho po celé roky podporovali a snažili sa mu pomôcť. O svojom príbehu chce napísať druhú knihu. Adresu svojho budúceho bydliska neuviedol. „Nie je potrebné, aby to každý vedel,“ dodal.
Prezradiť nechcel ani, kam ho zavedú jeho pracovné kroky. „Najskôr sa potrebujem rozhliadnuť, nadýchnuť sa, zvážiť situáciu,“ povedal Kajínek s tým, že má niekoľko ponúk na zamestnanie.
Kajínek vyšiel z väznice naľahko v tielku s bundou v ruke pre prípad, že by pršalo. Všetky svoje veci ponechal ostatným väzňom, menoval napríklad televíziu, rádio, knihy či playstation. Finančných prostriedkov má podľa svojich slov dosť. „Mám dostatok peňazí na to, aby som si mohol ísť kúpiť aj oblečenie,“ komentoval.

„Uskutočnenie zázraku“

Zemanové rozhodnutie označil najznámejší český väzeň za „uskutočnenie zázraku“. Prezidentovi Milošovi Zemanovi je za toto rozhodnutie vďačný. Milosť mu v minulosti sľúbili vraj aj Václav Havel a Václav Klaus.

Sedemročná podmienka

Súčasťou milosti je sedemročná podmienka – najdlhšia, akú právny poriadok umožňuje – pri ktorej sa Kajínek nesmie dopustiť trestného činu. Na jej dodržiavanie bude dohliadať Krajský súd v Plzni.
V tlačovej správe Pražský hrad uviedol, že sa Kajínek nesmie dopustiť ani úmyselného, ani nedbalosti trestného činu. Dodržiavanie podmienky bude teraz kontrolovať súd, ktorý Kajínka odsúdil v prvom stupni. Súd po uplynutí každého roka podmienky oznámi ministerstvu spravodlivosti, či ju Kajínek dodržiava.

„Ak sa ukáže, že omilostený podmienku nedodržiava, vykoná súd potrebné vyšetrenie aj pred uvedenou lehotou a predloží výsledky vyšetrovania prezidentovi republiky, a to prostredníctvom ministerstva spravodlivosti,“ dodal Ovčáček. „Pre úplnosť dodávame, že súdu neprináleží, aby sám vyvodzoval závery o neplnenie podmienok, pretože k tomu je oprávnený iba prezident republiky,“ dodal hovorca Zemana.
Jiří Kajínek bol odsúdený 23. júna 1998. Doživotie dostal za vraždu dvoch ľudí. Podľa právoplatného rozhodnutia zastrelil 30. mája 1993 v blízkosti väznice Bory v Plzni podnikateľa Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliana Pokoša. Druhý osobný strážca, Vojtěch Pokoš, streľbu prežil a Kajínka označil za strelca.
Do povedomia širšej verejnosti sa dostal v roku 2000 útekom z prísne stráženej mírovskej väznice, kedy za pomocou diamantové struny a laná z prestieradiel prekonal mreže a ohrady väznice.
Kajínek vinu nikdy nepriznal, políciu obvinil z vykonštruovaného procesu a súdy z predpojatosti. Jeho žiadosť o obnovu procesu zamietol Vrchný súd aj Ústavný súd. V roku 2010 mal premiéru film natočený na motívy jeho príbehu.
Milostí dal Zeman zatiaľ sedem, žiadna z nich sa ale netýkala násilného trestného činu. Pred prezidentskými voľbami v roku 2013 povedal, že nebude udeľovať milosti s výnimkou striktne obmedzeného okruhu humanitárnych prípadov. Rad politikov rozhodnutie hlavy štátu kritizovala. Zeman ale svoj krok obhajoval s vysvetlením, že každé pravidlo má svoje výnimky. Rovnakú obhajobu v utorok použil aj Ovčáček.