V egyptskom Luxore objavili archeológovia unikátnu sochu z alabastru. Pravdepodobne stelesňuje kráľovnú Teiu, manželku faraóna Amenhotepa III. a babičku kráľa Tutanchamóna.

K objavu sochy, označovanú vedcami za unikátnu a odlišnú, došlo náhodou, keď archeológovia vyzdvihli spodnú časť sochy Amenhotepa III., Pochovanú v piesku.
„Socha kráľovnej Teje sa objavila vedľa ľavej nohy sochy kráľa Amenhotepa III.,“ Oznámila šéfka európsko-egyptského archeologického tímu Hourig Sourouzian. Dodala, že socha si stále udržiava svoje farby a je v dobrom stave. Aj tak ju ale bude potrebné reštaurovať.Na nálezu je zaujímavé to, že doteraz sa nenašla žiadna alabastrová socha kráľovnej Teje. Všetky predchádzajúce nájdené v pohrebnom chráme v Kom El-Hittan boli vyrezané z kremenca.Kráľovná Teje (1398 – 1338 pr. N.l.) bola kráľovskou manželkou egyptského faraóna Amenhotepa III., Matkou Achnatona a babičkou Tutanchamóna. Bola jednou z najvplyvnejších a najmocnejších žien starovekého Egypta, hoci jej meno upadlo po jej smrti nadlho do zabudnutia. Jej pôvod i život zahaľuje z veľkej časti tajomstva. Malá poničená hrobka kráľovnej Teje bola objavená v Údolí kráľov, v roku 1907, pod označením KV55. Jej múmia bola stotožnená s múmiou známu ako „Staršia dáma“ a kader jej vlasov (pravdepodobne darček na pamiatku pre mladého kráľa) bola nájdená v Tutanchamonovej hrobke.