KALIŠTE: Každoročná spomienka na obete vojny sa uskutoční v sobotu

380

„Stretnutie je každoročne dôstojnou spomienkou na obete i tých, ktorí prežili hrôzy vojny a znášali utrpenie vo vypálených obciach,“ uviedol pre TASR Anton Hoffmann z Tlačovej komisie Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) Banská Bystrica.
Pokračoval, že je mementom pre súčasnú i budúce generácie a zároveň odsúdením všetkých snáh a prejavov znevažujúcich historické fakty, hrdinstvo a obetavosť účastníkov protifašistického odboja.
Záštitu nad podujatím prevzal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Vladimír Maňka. Oblastný výbor SZPB v Banskej Bystrici spolu s Múzeom SNP, BBSK a ďalšími spoluorganizátormi pripravili dôstojnú spomienku na obete Kališťa a účastníkov boja proti fašizmu, na ktorú pozvali domácich a zahraničných ústavných činiteľov, diplomatov, predstaviteľov štátnej správy, samosprávy, zástupcov vypálených obcí, partnerských organizácií a ďalších hostí.
Publicista Fedor Mikovič pripomenul, že Múzeum SNP v Banskej Bystrici spravuje Kalište ako svoju vysunutú expozíciu. Je to jedna zo 102 slovenských obcí a osád, ktoré fašisti počas 2. svetovej vojny vypálili. Nachádza sa v chránenej oblasti Národného parku Nízke Tatry. Sú v nej zrekonštruované dva domčeky, malá zvonička a základy zhorených obytných domov. Pripomínajú tragédiu, ktorá sa tu odohrala 18. marca 1945. „Výsledok fašistického vyčíňania na Kališti bol otrasný – v plameňoch zloby a nenávisti vzplanulo 36 stavieb, 46 obyvateľov osady a partizánov. Ušetrená zostala len kaplnka,“ konštatoval Mikovič.
V roku 2007 Múzeum SNP sprístupnilo v dvoch domčekoch novú expozíciu pod názvom Partizánska republika. Spolu s expozíciou sprístupnili aj nový pamätník. V roku 2008 sprístupnilo aj náučný chodník Kalištím s názvom Ako žili Kališťania. Tvorí ho 17 informačných tabúľ, ktoré sú umiestnené v areáli celej Národnej kultúrnej pamiatky.