Kam do Európy?

1984

 

Barcelóna pre uletených (letecky)  

Toto hlavé mesto Katalánska je úplne ideálne pre všetkých ľudí vychutnávajúcich si život naplno a pre Gaudího. 

Zamilujú si ho nielen obdivovateľky Justina Timberlaka, (ktorý tu kedysi natočil videoklip k pesničke Sexy Back). Barcelóna leží pri stredozemnom mori a preto jedna z jej predností je, že tu okrem rozmanitej kultúry, avantgardnej architektúry, moderného umenia, môžete zažiť aj pravú prímorskú atmosféru !

Opaľovanie či večerné kúpanie v mori, si pokojne môžete nechať na začiatok septembra. Vtedy sa teplota pohybuje okolo 28 až 30 stupňov. Okrem toho sa vyhnete húfom upotených  turistov a veľkým horúčavám. 

Okrem futbalového klubu je Barcelóna vychýrená svojou úžasnou architektúrou, ktorú tu zdokonaľoval samotný génius novodobého staviteľstva  Gaudií.

Pamiatky:

Vďaka nemu je na svete jedna z MUST SEE v tejto metropole Sagrada Familia. Katedrála,  ktorá  je okrem svojej originality(!) známa hlavne tým, že hoci ju začali stavať už v roku 1882, doteraz v tom pokračujú a ešte dlho budú(!). Medzi výborné Gaudího stavby patrí aj park Parc Güell, ktorý mal byť pôvodne obytnou štvrťou.  To sa síce nepodarilo, zato je z neho park parkov. Keďže sa nachádza na kopci a aby turistov neboleli z toľkého šliapania  nohy, empatickí domáci nainštalovali v  uličkách eskalátory (inak úžasný objav taký eskalátor). Tie vás pohodlne dopravia až do cieľa, z ktorého je nádherný výhľad na mesto. Promenada La Rambla je najdôležitejšou tepnou. Po celý deň je promenáda plná najbláznivejších umelcov, hlučných predavačov, zvedavých turistov a  zlodejov vždy pripravených na akciu. Čo by ste v Barcelone určite mali zažiť, nech to stojí čo to stojí (12Eur ), je lanovka. Tá okrem vzrušujúceho výhľadu, (vzrušujúceho preto, lebo sa veziete v labilne pôsobiacej kabínke rovno nad morom) poskytne aj prepravu na vrchol Montjuic.

 

Múzeá: 

Pre mňa osobne sú múzeá nič moc, ale tie „moderného umenia“, si nikdy nenechám ujsť. To Barcelonské Museu d’Art Contemporani de Barcelóna – MACBA je zvlášť dobré! Nachádza sa západne od ulice LA Rambla a sú v ňom vystavené kusy od roku 1945. V Barcelóne si na svoje takisto prídu milovníci Picassa a tí, ktorí si mysleli, že tak čarbal len preto, lebo nevedel normálne kresliť, výjdu pri jeho prvotinách z omylu. (Picassove múzeum)

 

Kluby a puby:

Barcelóna v noci ožíva. Vtedy, keď sa staré nemecké turistky vracajú do svojich hotelových izieb, z hostelov ( jedna noc približne 35 eur) sa vyrojí stovky  študentov z celého sveta. 

Veľmi vyhľadávané a obľúbené miesto je nákupné stredisko Maremagnum s 10mi diskotékami, do ktorých je vstup zadarmo. A ak neviete, kde zakončiť váš večer, skúste móla pri mori, ktoré sú vždy rušné a plné ľudí.

 

Berlín mesto umenia 

Ak by bola Bratislava mestom mieru, tak Berlín je potom mestom slobody a umenia. A to hlavne pre mnoho krčmičiek s lacným vínom, umeleckých štvrtí ako Prenzlauer Berg, stovky blších trhov, galérií a  súčasného umenia, ktoré je doslova všade!

 

Múzeá:

Za všetky spomeniem Egyptské múzeum , Múzeum Brücke , Múzeum Pergamon ,( kde nájdete aj Babylonskú bránu, ktorá je naozaj fascinujúca) a ďalšie ako Museum für Gegenwart Hamburger Bahnhof, ktoré je venované súčasnému umeniu. Sú tu vystavené diela aj od Andyho Warhola. Toto múzeum sa nachádza v starom železničnom nástupišti Hamburger.  

Z nejakého nejasného nemeckého dôvodu sú  všetky múzea vo štvrtok zadarmo! Nech teda žije štvrtok – Deň kultúry!

 

Pamiatky:

Budovy a miesta, ktoré patria k pamiatkam, majú v Berlíne zvláštnu príchuť postkomunistickej-hypermoderny! Z povestného Berlínskeho múru dnes nájdete len nepatrný zvyšok , zato sa však pokojne môžete pokochať Brandenburgskou bránou, ktorá bola symbolom rozdelenia, pretože po celý čas nebola vôbec prístupná.  Určite nevynechajte obnovený Reichstag (Rížsky snem)alebo Fehrnsehrtuer na Alexander plaz. Nenavštíviť túto vežu ( za 10 eur) je ako nenavšíviť v Paríži Eiffelovku.

 

Kluby a puby:

Berlín,ako každá metropola, je plný klubov. Jeden z naj cool je Watergate. Táto disko, na úrovni rieky Spree, má v noci nádherný výhľad a aj vkusne riešený interiér. Ako všade, tak aj tu platí, že vstup je od 18rokov. To by mohli konečne zaviesť aj u nás. 

Ak sa v Berlíne ocitnete cez leto, určite nesmiete vynechať Berlínske pláže!

Ľudia tu pobehujú po piesku cely deň v plavkách, natierajú si telá a opaľujú sa  s príjemnou predstavou , že sú pri mori,  počúvajú žblnkot rieky. No a v noci sa tieto miesta menia na kluby. Na piesku sa odohrávajú pravé letné reggae a Rnb párty. Najznámejším z týchto plážových klubov je Yaam. 

Pre ktorých je hip-hop ich jedinou cestou je tu klub H2O. Dievčatá tu majú často vstup zadarmo a to až do 24:00.

Vstupné do klubov sa inak  líši, ale najčastejšie sa pohybuje od 4 do 8 eur.

 

Romantický Le  Paris: 

áno, áno – krásny romantický Paríž. Rušná Champs-Elysées, tajomný Louvre, nádherný Sacre Coeur, vychýrený Moulen rouge, Elyzejské polia či katedrála Notre-Dame.. Ak k tomu prirátame vysvietenú Eiffelovku v noci a  pod ňou Vy a vaša láska,  nie je nič krajšie a romantic-kejšie, či je?

Ak nie ste práve zúfalo romanticky založený človek alebo nejdete presne po stopách Davinčiho kódu, nájde sa pre vás aj mnoho iných krásnych miest a štvrtí, ktoré sa dajú navštíviť . Aj keď nepopieram, že Eiffelovka má proste svoje čaro. Len sa tým čarom nenechajte príliš uniesť a nepodľahnite nejakému z pouličných predajcov, čo stoja pod ňou.

 

Múzeá ( sú aj iné ako Louvre)

Museé des Artes Décoratifs sa nachádza na Palais Royal. Okrem šperkov, ktoré toto múzeum ponúka, môžete s jednou vstupenkou navštíviť aj Múzeum módy a textilu a taktiež Múzeum reklamy!

Neobíďte ani Museé National D Art moderne, druhé najväčšie múzeum moderného umenia na svete. Veľké dočasné výstavy sú tu vždy veľkou udalosťou.

 

Pamiatky

Okrem notoricky známych pamiatok, ktoré si nenechá ujsť žiaden návštevník, skúste navšíviť aj La Defence . Štvrť s novým víťazným oblúkom, s nadčasovou architektúrou , so známym palácom a starým karuselom uprostred námestia. V blízkosti sa nachádza  Parížsky cintorín, plný známych zosnulých. 

 

Kluby a puby:

Bar Lou Pascalou má síce skromnejšiu výzdobu, zato milý personál, ktorý vie dokonca, čo to po anglicky. Čo je vo Francúzsku niekedy malý zázrak. Konajú sa tu často rockové koncerty, či dokonca divadlo. 

Le Léche -Vin. Nájdete tu dobré pivo, mladých ľudí a šialenú atmosféru. V tomto zaujímavom klube sa striedajú všetky možné náboženské prvky a symboly. Kontrasty sú úplne všade, dokonca aj na toaletách.

A ak vám náhodou ostane v Paríži čas nazvyš, dajte sa zlákať do Disneylandu ( vstup cca 50eur). Niekedy to môže byť dokonca to najromantickejšie, čo si z Paríža zapamätáte.  Rozhodne je tam veľká sranda. A nie len pre malé deti. Ani by ste neverili, čo s vami môže urobiť také cestovanie v čase.

 

Aristokratická Viedeň alebo výlet k susedom

Rakúsko a jeho hlavné mesto Viedeň sú čo by človek kameňom dohodil a aj preto nemáte problém vidieť rôzne známe slovenské tváre ako sa dôležito rútia po Mariahilferstrasse.

Ale Viedeň rozhodne nie je len o zháňaní oblečenia. Je to ideálne mesto,  keď chcete ísť preč hoci len na víkend a pritom toho veľa vidieť a zažiť .

Pamiatky:

Toto krásne mesto, v ktorom ešte stále môžete cítiť takú aristokratickú nostalgiu za dobrými časmi, je plné zaujímavých budov, zámkov, námestí či klubov.

Pri prehliadke mesta by ste nemali vynechať typický Stephans- platz známy svojim kostolom. Na tomto námestí môžete často vidieť rôzne demonštrácie, kampane alebo pouličných  umelcov.

Medzi vyhľadávané miesta patrí aj Hundertwasserhaus. Sú to obytné domy, ktoré navrhol pán Stovoda (Hudnertwasser). Skrz jeho neobvyklé riešenie, hlavne geometrické, sa stali byty skôr neobývateľné ale zato skvelou atrakciou. 

Ak ste sa v Paríži nedostali do zámku Versailles, určite nemusíte ľutovať. Viedeň má totiž svoj vlastný. Schoenbrunn. Prinajmenšom porovnateľne pekný a vnútri určite bohatšie vybavený (keďže vo Versailles bolo zariadenie vyrabované ešte za čias Veľkej Francúzskej revolúcie) . Okrem krásnych záhrad tu nájdete aj labyrint alebo známu Viedenskú ZOO.

Múzeá:

Múzeum moderného umenia, Hala umenia vo Viedni, Rakúska galéria Belvedere, Židovské múzeum mesta Viedeň, KunstHaus Viedeň, MAK – Múzeum úžitkového umenia, Akadémia tvorivého umenia a ďalšie a ďalšie.

Kluby a puby:

Vychytené bary sa vyskytujú v tzv. BermudaDreieck (Bermudský trojuholník), ktorý leží pri starej židovskej štvrti. Vyhľadávané sú Europa a Chelsea, v ktorej sa pomocou satelitu vysielajú živé koncerty a futbalové prenosy. Medzi najobľúbenejšie kluby vo Viedni možno zaradiť  Volksgarten, (na ulici Ringstrasse), ktorý poskytuje prvotriednu zábavu v piatok a v sobotu od 22:00 do rána. 

Flex, priťahuje priaznivcov alternatívnej hudby. 

Ak však máte chuť vyblázniť sa úplne inak . Skúste zábavný park Prater s povestným Riesen Rahd (Veľké koleso )so super výhľadom. Okrem toho je  toto miesto v noci plné mladých ľudí a bláznivých atrakcií.

Do  Londýna s celou partiou 

Londýn je domovom pre milióny ľudí z rôznych kultúr, rás a náboženstiev a zatiaľ to vyzerá tak, že  títo ľudia môžu vedľa seba žiť v symbióze. Vďaka tomu môžete v tejto metropole nájsť nespočet zaujímavých miest a štvrtí .

Pamiatky:

Keď sa nabažíte najdôležitejšími pamiatkami, ktoré napriek veľkosti tohto mesta zvládnete viac menej aj peši, ako je Big Ben, Westminsterský palác (Westminster Palace), zdvíhací most Tower Bridge, Katedrála svätého Pavla (St. Paul’s Cathedral), Trafalgarské námestie (Trafalgar Square), Piccadilly Circus (najrušnejšia jednoúrovňová križovatka na svete), skúste objaviť aj iné zákutia!

Po tejto namáhavej túre  zbehnite  napríklad do Regent s parku s krásnymi fontánami a vysade-nými kvetmi. Park môže byť tým pravým miestom na obedný piknik. Pre tých, čo by namiesto posedávania chceli zažiť niečo akčnejšie, tak odporúčam Portobello Road. Na tejto ulici nájdete okrem blších trhov aj obchody s tými najoriginálnejšími vecami ešte z čias vašich starých mám. 

Múzeá: 

Kedysi bolo zvykom, že múzeá boli zadarmo. Tento trend sa zachoval iba v štátnych,  ako British Museum – Natural History Museum s unikátnymi zbierkami, so simulátorom zemetrasenia a podobne. Ak máte skôr chuť na modernú sféru umenia, choďte na East End do skvelej galérie Wilkinson.

Kluby a puby:

Londýn, s nadpriemerným počtom diskoték, je mestom dobrých párty! Keď niekam chcete vyraziť celá partia , najskôr  vyskúšajte  štvrť West End, kde je veľká koncentrácia kvalitných barov. A odtiaľ si to s dobrou náladou môžete  zamieriť  do niektorého zo známych klubov. Snáď notoricky známy je Ministry of sound. Ale takisto veľmi obľúbeným je napríklad Fabric s tromi rozličnými miestnosťami alebo živá Pacha s krásnym interiérom a kvalitným dizajnom.

 

Rím mesto s pulzujúcou históriou

Všetky cesty vedú do Ríma a určite sa sem vydajte aspoň na predĺžený víkend objavovať  mesto, ktoré učarovalo mnohým, spojením histórie a talian-skej nadčasovosti. 

Pamiatky: 

Na vymenovanie všetkých by to chcelo jednu extra knihu, k tým najhlavnejším patria: 

Fontána di Trevi: patrí k naj-známejším skvostom Ríma, hlavne vďaka filmovej brandži. V blízkosti sa nachádzajú najlepšie talianske zmrzlinárne, stačí sa potom posadiť na malé schodište vedúce k fontáne a nasávať okolitú atmosféru. Vraví sa, že ten kto hodí mincu do fontány, sa na toto miesto opäť vráti.  Piazza san Pietro a Vatikán: Námestie, na ktorom sa každý deň v očakávaní, že sa zjaví pápež, zhromažďujú všetci veriaci. Vo Vatikáne sa určite choďte pozrieť do sixtínskej kaplnky zdobenej freskami od Michelangela alebo Sandra Botticelliho. Koloseo: V roku 80 po Kristovi sa slávnostne otvorili Koloseo. Miesto, kde počas sto dní hier denne umieralo až 5.000 divokých zvierat  a nespočet ľudí pre uspokojenie cisára Tita a jeho poddaných. Španielské schody a piazza di Spagna: Tvarom pripomínajú presýpacie hodiny, ktoré sa od mája do septembra menia na krásne voňajúce kvetinové pole. Španielske schody, postavené v prvej polovici osemnásteho storočia, preslávili mnohé módne prehliadky najväčších módnych domov vo svete.

Nákupy:

Keďže sem vedú všetky cesty, prišiel sem aj Armani, Dior, Louis Vuitton, Prada, Vercase či Cavalli. Tieto butiky sa nachádzajú pri Piazza di Spagna. Talianské modely za výhodnú cenu nájdete na každej turistickej ulici, hlavne na Via del Corso a Via Nazionale. 

 

Múzeá: 

Sixtínska kaplnka vo Vatikáne je nutnosťou, nedajte sa odradiť čakajúcim davom ľudí, ku podivu to ide rýchlo. Zamierte aj do národného múzea Ríma a nevynechajte ani Museo del Corso. Behať v Ríme po múzeach je škoda, pretože celý Rím je jedno veľké múzeum samo o sebe.  

Kluby:

Od známeho Hard Rock Café až po poslednú rodinnú krčmičku – je jedno kam zapadnete v Ríme je zábava všade. Ak mate po celom dni chôdze a pozerania predsa len energie na zvyš, skúste ju vytancovať na parkete jedných z týchto klubov: Alien na Via Velletri 13, Caruso Café de Oriente na Via di Monte Testaccio 36 pre nadšencov Salsy a latinsko amerických rytmov, alebo Rímske „place to be“ kde sa koncentrujú miestne a svetové celebrity: Gilda na Via Mario de’ Fiori 97. 

 

Kde sa najesť:

Najlepšie talianske dobroty dostanete naservírované v ulič-kách v blízkosti Pantheonu alebo Fontani di Trevi. Salámovú pizzu si tu nepýtajte. Typická talianska pizza je totiž z tenkého chrumkavého cesta, potretá paradajkovým pretlakom, s mozarelou, plátkami paradajky a bazalkou. Namiesto šunky a salámy, vám túto pochúťku obložia prosciutom. Ak si vypýtate kečup, čili alebo salámu, tak sa nečudujte, ak nad vami budú zalamovať čašníci rukami a celý personál si vás bude chodiť obzerať ako zvieratko v zoo. Lahodné sú aj špagety alla carbonara či gnocchi s paradajkovou alebo gorgonzolovou omáčkou. Tu sa vám jednoducho nemôže stať, že by ste sa zle najedli! Ako dezert skúste pravú talianskú tiramisu alebo bezkonkurenčne najlepšiu zmrzlinu na svete akú ste doteraz jedli. Pre tých čo nemajú radi sladké, máme tiež alternatívu: espresso alebo kapučíno v podaní Talianov nemá chybu! Ceny sú prijateľné, za obed alebo večeru zaplatíte niečo medzi euro 6 až 20 euro na osobu.