V utorok sa na Krajskom súde v Bratislave začal odvolací proces, v kauze pokusu o vraždu bossa bratislavskej skupiny sýkorovcov Petra Čongrádyho alias Čongiho.

Kukláči eskortovali na súd hlavných obžalovaných Sergeja M. a Petra H. Ďalší dvaja obžalovaní v prípade Dušan Š. a Roman J. dali súhlas svojim advokátom na pojednávanie v ich neprítomnosti.

Okresný súd Bratislava I, vo februári tohto roku Sergeja M. odsúdil na výnimočný trest vo výške 23 rokov. Odpykať by si ho mal vo väzení s maximálnym stupňom stráženia. Petra H. trojčlenný senát odsúdil na súhrnný výnimočný trest 18 rokov odňatia slobody a napokon Dušana Š. na päťročný trest odňatia slobody s maximálnym stupňom stráženia.
Rozsudok nebol právoplatný, keďže trojica odsúdených podala odvolanie. O ňom práve v utorok rozhoduje trojčlenný senát Krajského súdu v Bratislave.

Čongrádyho zavraždili 9.9. 2004 na Pečnianskej ulici v Bratislave za bieleho dňa. Jeho smrť mali neúspešne pripravovať už v roku 1999. Pred súdom stála pätica mužov – Sergej M., Peter H., Roman J., Dušan Š. a Vladimír Š. V prípade dokázania viny im hrozil výnimočný trest. Peter H. bol dlhšie na úteku a zadržali ho v Rumunsku. Je bratom zavraždeného kysuckého bossa Milana H.

Ďalšia obeť mafiánskych popráv v Bratislave

V tejto kauze nejde o prvý proces. Priami vykonávatelia vraždy sa v roku 2014 dohodli s prokurátorom a uzavreli dohodu o vine a treste. Ivan Beňo, ktorý strelcov koordinoval, dostal 15-ročný trest, strelec a svedok prebiehajúceho procesu Peter Kopera o tri mesiace menej a jeho komplic Vladimír Smetana 14 rokov.

Čongrádyho zavraždili pred pizzeriou. Zasiahli ho 24 ranami, na následky ktorých na mieste zomrel. Bol považovaný za nástupcu bossa skupiny sýkorovcov, po zavraždení jej zakladateľa Miroslava Sýkoru. Vyrastal v detskom domove a v skupine mal na starosti najmä jej ekonomickú časť. Začínal ako vekslák.