KDE JE PRAVDA? Andruskó odsúdený za podiel na vražde Kuciaka (†27) píše z väzenia: „prekrútili mojej výpovede a vyhrážali sa mi smrťou!“

19348

Na 15 rokov odsúdený Zoltán Andruskó, ktorý je zapojený do Kuciakovej vraždy, poslal z väzenia list. Jeho výpoveď vraj súd prekrútil, kvôli čomu zatiaľ stále unikajú Marian Kočner aj Alena Zs. spravodlivosti. Vraj sa mu údajní objednávatelia vraždy dokonca vyhrážali zabitím!

Je to už druhý list, ktorým sa ozýva spoza mreží muž odsúdený na 15 rokov za sprostredkovanie vraždy novinára Jána Kuciaka (†27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírová (†27). V liste zaslanom z väzenia Andruskó napísal, že Špecializovaný trestný súd pod vedením Ruženy Sabovej spáchal trestný čin, napísal web Topky.sk.

Andruskó na rozdiel od ďalších dvoch obžalovaných v kauze – podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý teraz sedí na 19 rokov za inú trestnú činnosť, a Aleny Zs. – s políciou spolupracoval.

Kriminalistom Andruskó pred súdom líčil, ako ho Alena Zs., na objednávku vraj od Kočnera, oslovila kvôli vražde novinára a on že následne na zločin najal Miroslava Marčeka a Petra Szabóa. Marček sa k spáchaniu vraždy doznal, Szabó vinu odmieta, oboch mužov poslal súd za mreže.

Zato Kočnera a Alenu Zs. v tomto prípade ruka spravodlivosti v septembri pre nedostatok dôkazov neprávoplatne oslobodila. O ich ďalšom osude sa bude rozhodovať 15. júna. Andruško tvrdí, že k oslobodzujúcemu rozsudku Kočnera aj Aleny Zs., ktorí sú podľa neho objednávateľmi Kuciakovej vraždy, si súd pomohol prekrútením jeho výpovedi.

„Keď som si rozsudok preštudoval, zhrozil som sa. Zistil som, že v odôvodnení rozsudku boli moje výpovede súdnym senátom vysvetlené inak, než ako som ich uviedol a myslel,“ píše podľa informácií spomínaného servera v terajšom liste Andruskó.

„Časti mojich výpovedí boli vytrhnuté z kontextu. Súd vo výpovediach hľadal rozdiely v nepodstatných detailoch, ktoré potom vyzdvihol, ako keby chcel zdôrazniť moju nedôveryhodnosť. Súd sa nezameral na celkový význam a podstatu výpovede vo vzťahu k ostatným dôkazom, ale prave naopak. Na nepodstatných detailoch postavil odôvodnenie tohto pre každého prekvapivé rozhodnutia vo vzťahu k obžalovaným Marianu Kočner a Alene Zs.,“ Podotýka Andruskó.

Súd mu vraj tiež vložil do úst slová, ktoré nikdy nepovedal. Cieľom súdu podľa neho bolo využitie jeho pozmenenej výpovedi ku zdôvodneniu rozhodnutia o nevine oboch údajných objednávateľov vraždy.

Andruskó tiež v liste uviedol, že z neho Kočner s Alenou Zs. chceli urobiť už v roku 2016 „bieleho koňa“ a vyhrážali mu, on sa bál o život. Tieto jeho výpovede vraj súd nikdy do svojich dokumentov nezapracoval.