Dutton uviedol, že autralské úrady na Nauru všetky obvinenia prešetrí. Zároveň však varoval, že mnoho obyvateľov detenčného tábora k výpovedi motivovala túžba získať v Austrálii azyl. „Niektorí išli dokonca tak ďaleko, že sa začali sebapoškodzovať a ničiť v snahe dostať sa do Austrálie. Niektorí určite urobili falošné obvinenia, aby sa dostali do Austrálie,“ uviedol Dutton v rozhovore v rádiu 2GB.

Minister to povedal len deň po tom, čo britský server The Guardian zverejnil takzvané „Nauru files“, obsiahle materiály svedčiace o viac ako dvoch tisícoch prípadov znásilnenia, napadnutia či sebapoškodzovania, ku ktorým dochádzalo v rokoch 2013 až 2015 v detenčnom tábore na Nauru.

„Nebudem tolerovať žiadne sexuálne zneužívanie. O niektorých prípadoch, ktoré boli hlásené, som však vedel už skôr. Išlo o falošné obvinenia zo sexuálneho napadnutia. Tí ľudia konieckoncov zaplatili prevádzačom a chcú sa dostať do našej krajiny,“ cituje Dutton web BBC.

Ministerstvo už v stredu vydalo vyhlásenie, že dokumenty sú len dôkazom o podrobnom zaznamenávaní incidentov v tábore. Podľa predsedníčky austrálskej komisie pre ľudské práva Gillian Triggsové je však držanie ľudí v detenčnom centre na Nauru „nelegálne, nemorálne a neudržateľné“.

„Väčšinu tých dokumentov predstavujú správy od profesionálov, ktorí tieto incidenty nahlásili. Nevidíme žiadnu zmenu a narážame na tajnostkárstvo, ktoré nám nedovolí dostať na miesto ďalších reportérov,“ uviedla Triggsová.

Guardian zverejnil pôvodné hlásenia, ktoré obsahujú výpovede obetí, svedkov aj pracovníkov tábora v online databáze.