Koniec daňovým rajom. Arabské ropné veľmoci prvýkrát zavádzajú DPH

1767

Rijád Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia zaviedli od 1. januára vôbec prvýkrát daň z pridanej hodnoty (DPH), päťpercentná sadzba sa uplatňuje na väčšinu tovarov a služieb. Oba štáty Perzského zálivu si týmto spôsobom chcú zvýšiť príjmy v situácii, kedy im nižšie ceny ropy prinášajú do rozpočtu menej peňazí. Uviedol to server BBC.

Spojené arabské emiráty odhadujú, že v prvom roku by DPH mohla priniesť okolo 12 miliárd dirhamov (2.8 miliárd Eur). Zdaneniu bude podliehať benzín a nafta, potraviny, odevy, verejné služby a ubytovanie v hoteloch. Niektoré služby, ako je lekárske ošetrenie, finančné služby a hromadná doprava, sa daň vzťahovať nebude, alebo bude nulová.

Na oba štáty už dlho naliehajú organizácie ako je Medzinárodný menový fond (MMF), aby znížili závislosť na rope a diverzifikovali zdroje príjmov. Saudský rozpočet je na ropnom priemysle závislý z viac ako 90 percent, v prípade Spojených arabských emirátov je to zhruba 80 percent.

Obe krajiny už v tomto smere niektoré kroky urobili. Saudská Arábia napríklad zaviedla spotrebnú daň na tabak a nealkoholické nápoje a obmedzila niektoré subvencie pre miestne subjekty. Spojené arabské emiráty potom zvýšili cestné poplatky a zaviedli daň z turistiky. Ani jedna krajina ale nemieni zdaňovať príjmy svojich obyvateľov.

Zaviesť DPH plánujú aj ďalšie štáty Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC) čo je Bahrajn, Kuvajt, Omán a Katar. Najskôr však v roku 2019.