Vysoké múry obkolesuje hustý tropický les, plný dravej zveri a hadov, takže útek je prakticky nemožný. Navyše tam panuje dusivá horúčava sprevádzaná vysokou vlhkosťou vzduchu. Hotové peklo na zemi.

V tomto väzení sedel Pedro Alonzo Lopez, vrah vyše 300 dievčat, ktorého mali onedlho prepustiť na slobodu! „Taký je zákon,“ vraví riaditeľ väznice Victor Lascano.

Dvadsať rokov nemal návštevu

Kontrola vo väzení je prísna. „Rodiny obetí ponúkli za jeho hlavu odmenu 25 000 dolárov. Pre tamojších ľudí je to ozajstné bohatstvo.“
Za dvadsať rokov nemal Lopez návštevu. Je priemerne vysoký, má čierne oči a tvár mu lemuje zle zastrihnutá brada. Pleť má sivastú ako všetci, čo dávno neboli na slnku.

pedro-alonso-lopez 2

Keď mal osem rokov, matka ho vyhodila z domu
Lopez sa narodil v Kolumbii. Mal dvanásť súrodencov a jeho matka sa živila prostitúciou. Keď mal osem rokov, vyhodila ho z domu, lebo si myslela, že sa pokúsil znásilniť mladšiu sestru. Pravda bola, že ju chcel zaškrtiť, pretože pri mačkách zistil, že škrtenie mu spôsobuje zvláštne potešenie. Vtedy sa vlastne začal jeho život plný násilia a smrti. Po niekoľkých dňoch sa malý Pedro dostal do rúk pedofila, ktorý ho pohlavne zneužil.

„Zostal som s ním desať rokov a sníval som o pomste. Živil ma však, dokonca mi dával trochu peňazí, takže jeho násilnosti som trpel bez protestov.“
Potom jeho „ochranca“ zomrel. Lopez zostal odkázaný sám na seba. Dal sa na prostitúciu a vykrádal autá. Napokon skončil vo väzení v Bogote.

„Raz večer ma v cele znásilnili traja muži. Na druhý deň som ich všetkých troch zaškrtil v sprchách. Strážnici ani nezisťovali, kto ich zabil.“
Po vypršaní trestu sa 20-ročný Lopez bezcieľne túlal po Bogote. Ako bydlisko mu slúžilo staré auto. Jedného dňa stretol na trhu asi 10-ročné dievča, ktoré predávalo ovocie. Spomenul si na svoju sestru a pochytil ho vražedný impulz. Chvíľu sa s ňou rozprával a potom ju pod zámienkou, že jej dá zrkadlo, vlákal do auta. Odviezol ju do lesa, kde ju ráno zaškrtil a mŕtvolu zahrabal pod strom.

„Nikdy som nikoho nezabil v  noci. Chýbalo mi raňajšie slnko. Chcel som v očiach obete vidieť strach z blížiacej sa smrti…“
Lopez sa deväť rokov túlal po veľkých mestách Kolumbie, potom aj po Peru, Bolívii a Ecuadore. V hlave mal jediný cieľ: nájsť malé obete, na ktorých by ukájal svoje obludné pudy. Pripisuje sa mu 350 vrážd – 110 spáchaných v Ecuadore a 240 v okolitých štátoch.

Je to závratné číslo, ale v juhoamerických štátoch sa denne stráca v sieti prostitúcie veľa dievčat. Lopez okrem toho zbytočne neriskoval a skôr ako prikročil k činu, svoje obete dlho sledoval.

Len raz mal smolu.

V Peru prepadol isté dievča priamo v dedine, ale Indiáni ho chytili. Odvliekli ho na námestie, kde ho až po krk zahrabali do zeme. Hlavu mu poliali sirupom, na ktorý chceli nalákať veľké červené mravce. Zachránila ho americká turistka v aute, ktorá dedinčanom sľúbila, že keď ho pustia, sama ho vydá polícii. Po niekoľkých kilometroch ho však nechala odísť.

Pedro Alonzo Lopez 3
Povodeň odkryla spoločný hrob

Začiatkom roka 1979 Lopeza opustilo šťastie. Vtedy sa „netvor z Ánd“ usadil v Ecuadore, v meste Ambato. Jedného dňa rozvodnená rieka odniesla kus hory a odkryla spoločný hrob, v ktorom policajti našli mŕtvoly štyroch zavraždených dievčat.

„O niekoľko dní som na trhu zbadal asi desaťročné dievča. Dlho som ho pozoroval a bol som presvedčený, že je sama. Ale vo chvíli, ked som ju vliekol k autu, objavila sa jej matka, ktorá privolala pomoc.“
Lopeza uväznil, ale obhájil sa, pretože pre nedostatok dôkazov sa nepodarilo dokázať, že práve on zavraždil štyri dievčatá. Tak mu nastavili pascu.
Do jeho cely dali údajného násilníka, išlo však o policajného inšpektora.
Nešťastný policajt – bál sa spať, aby ho Lopez nezavraždil – strávil vo väzení 27 dní, kým sa zločincovi rozviazal jazyk.
Na základe jeho výpovede polícia našla prvý hrob neďaleko Quita. Bolo v ňom 53 kostier dievčat vo veku 9-12 rokov.

Proces s Lopezom sa začal v roku 1983 

Lekári sa zhodli, že ide o nebezpečného psychopata, sériového vraha, ktorý zabíja len z potešenia. Je to nevyliečiteľný zločinec, ktorý by sa rozhodne nemal dostať na slobodu. Vo väčšine juhoamerických štátov by Lopezovi hrozil trest smrti alebo doživotné väzenie. V Ecuadore je však maximálny trest 20 rokov väzenia, ktoré mal Lopez stráviť v bývalej ženskej väznici.

Na otázku, čo bude robiť, keď bude opäť na slobode, Lopez odpovedal: „Začnem odznova.“
Bral to ako úplnú samozrejmosť, bez snahy provokovať.

Vlani, krátko pred Vianocami, prišli do väzenia štyria policajti s autom bez okien. Lopeza vytiahli z cely, naložili ho do auta a odviezli ho ku kolumbijskej hranici. Lopez si tam musel vyzliecť väzenskú uniformu a obliecť civilné šaty. Dostal vodu, potraviny a trochu kolumbijských peňazí. Potom mu prikázali, aby sa stratil v rodnej krajine.,

Kde sa skrýva nebezpečný psychopat?

Ecuadorské úrady si mysleli, že si umývajú nad ním ruky. No o niekoľko dní sa Lopezovi podarilo prekročiť hranice a ukázal sa pri Quite. Nechcel vraj zostať v Kolumbii, kde mu hrozí trest smrti, keď ho chytia. Preto ho okamžite vydali do Kolumbie. Tentoraz však ecuadorská polícia zverejnila jeho oslobodenie.

V susedných štátoch sa v televízii a v novinách objavili Lopezove fotografie, aby sa ľudia mali na pozore.

Momentálne nie je známe, kde sa Lopez nachádza.

„Netvora z Ánd“ nehľadá len kolumbijská, bolívijská a peruánska polícia, ale aj ľudia, ktorí chcú zarobiť 25 000 dolárov. Ponuka rodín obetí na jeho hlavu ešte stále platí.