Jevgenija Prigožinova, ktorý je šéfom Wagnerovej armády, prezývajú „Putinov kuchár“. Napriek tomu, že mal obsluhovať aj samotného Putina a v Rusku vlastní potravinárske impérium, kvalita potravín z Prigožinových spoločností je sporná. Objavili sa závažné obvinenia, že sa otrávili malé deti v školách, neskôr údajne aj ruskí vojaci. Prigožin pritom zarába miliardy a vlastní okrem iného aj luxusné elitné sídlo.

Spoločnosti spojené s Prigožinom sa zaoberajú dodávkami potravín pre oblasti zdravotníctva a vzdelávania. Za posledných 10 rokov získali takmer 95 % všetkých zákaziek na školské stravovanie v Moskve. Kvalita dodávaných produktov je pritom opakovane kritizovaná.

Jedlo „od Prigožina“ bolo v roku 2018 napríklad spájané s vypuknutím úplavice, teda akútnych hnačiek, v školách a škôlkach. V nemocnici skončili desiatky detí. Porozprávala o tom aj vládna televízia, neskôr boli materiály zmazané. Vedenie škôl sa masovú infekciu snažilo zakryť tvrdením, že ide o SARS. Jedlo do všetkých zasiahnutých škôl dodávala Prigožinova spoločnosť Concord Food Plant LLC, ktorá problém hodila na továreň na výrobu tvarohu.

Zo škôl boli na čas vylúčené mliečne výrobky, čerstvé šaláty nahradili šaláty z varenej zeleniny, namiesto masla sa objavil rastlinný olej. Namiesto chleba s maslom deti na raňajky dostali sladké, informovala Takie Dela. Mnohí rodičia sa na to sťažovali.

Problém skúmal aj Nadačný fond proti korupcii Alexeja Navalného. Jedna z matiek, ktorá sa v spoločnosti spojenej s Prigožinom nechala zamestnať, tvrdila, že používali mäso určené pre psov a výrobky bez obalu boli skladované na podlahe. O údajných nedostatočných hygienických normách natočila aj video. Keď začala poukazovať na nedostatky, bola prepustená. Niektoré z jej materiálov sa však ukázali ako falošné.

V roku 2022 Prigožinove potravinárske spoločnosti zarobili 91 miliárd rubľov (cez 1,12 miliárd eur), za posledné desaťročie je to však 185 miliárd rubľov (skoro 2.4 miliárd eur), uviedla Meduza na základe vyšetrovania spoločností Nestka a We can explain.

Sám Prigožin na začiatku svojho potravinárskeho impéria predával párky v rožku, horčicu si sám miešal. Potom si otvoril s ďalšími spolupracovníkmi reštauráciu. Najskôr v nej boli striptérky, aby Prigožin prilákal zákazníkov, potom tam začali chodiť aj petrohradské osobnosti. Obsluhoval aj Putina.

Prigožinovo jedlo neotrávilo len deti, ale aj ruských vojakov

Ako informoval tiež Newsweek, na Prigožina bolo vlani podaných vyše 500 žalôb. Dôvodom boli opäť dodávky nekvalitných potravín, tentoraz pre ruskú armádu, na ktoré Prigožin získal kontrakt už dávno pred vojnou na Ukrajine. Jedlo údajne malo byť skazené alebo infikované. Zákazku na stravovanie armády dostal Prigožin až po tom, čo potraviny dodával školským jedálňam. Náhrady škôd by sa mali pohybovať okolo 107 miliónov rubľov (1.32 miliónov eur). Námietky prišli od dodávateľa ruského ministerstva obrany, spoločnosti Voentorg.

Okrem toho malo byť potravín od Prigožina málo, boli prešlie a obsahovali náhradky pochybných kvalít, spomenula bola dokonca aj prítomnosť baktérie E.coli. Tá spôsobuje horúčky a hnačku. Dôjsť malo tiež k porušeniu pravidiel skladovania.

Čo jedia Ruskí vojaci na fronte? Pokrmy sú prešlé, plesnivé a zapáchajú!

O tom, že ruskí vojaci na Ukrajine často jedia staré, nekvalitné a zapáchajúce jedlá, sme informovali. Balíčky s jedlom vyskúšal Ukrajinec Mychajlo, podľa ktorého strava ruských vojakov chutila ako „zvratky“.

Ani vzťahy so zamestnancami Prigožinovho Concordu nie sú ideálne. Štyridsaťročného muža zbili tak, že musel byť dva mesiace v nemocnici. Zákazník sa totiž posťažoval na kvalitu paradajok. Iní pracovníci zase mali byť údajne zmlátení v lese kvôli podozreniu z krádeží.

S Prigožinom je spojená aj spoločnosť Megaline. Tá ešte pred vojnou na Ukrajine získala nehnuteľnosti ruského ministerstva obrany. Zahŕňalo to pozemky, vojenské kasárne, budovu pre vzdelávanie, prehliadkové ihrisko či sklady. Náklady na pozemky s rozlohou 64 tisíc metrov štvorcových pritom boli podhodnotené.

Sama Prigožinova rodina žije v prepychu. Syn Pavel obýva sídlo v elitnej osade s názvom „Severné Versailles“, ktoré má hodnotu až 95 miliónov rubľov (skoro 1.2 milióna eur). Severné Versailles sa nachádza 12 kilometrov od Petrohradu a je pod nepretržitým dohľadom bezpečnostnej služby. Areál tvorí 49 víl.

V oblasti leží aj komplex Lachtinská pasáž za 260 miliónov rubľov (3.3 miliónov eur), nachádza sa tam byty, fitness, zdravotnícke stredisko či obchod.

Pasáž stojí na pozemku patriacom pod spoločnosť, ktorú založil opäť Prigožin. A neďaleko sa nachádza dom samotného Putinovho kuchára za 55 miliónov rubľov (cez sedemstotisíc eur). V Severnom Versailles však býva ešte Prigožinova najstaršia dcéra, hodnota jej domu sa tiež odhadom pohybuje aj okolo 50 miliónov rubľov. V osade tak Prigožinovi vlastní majetok asi v hodnote miliardy rubľov.

Sníva Orbán „veľkom“ Maďarsku?

To ale nie je všetko, v roku 2021 kúpila pozemok v Petrohrade za 500 miliónov rubľov (skoro 6.3 milióna eur) spoločnosť Real Estate, ktorá sa objavila len krátko pred obchodom a stál za ňou Prigožin. Na pozemku potom nechal vybudovať pozemok o veľkosti 30 tisíc metrov štvorcových. Iná neznáma spoločnosť Retail kúpila nedokončené obchodné centrum, kde bol v roku 2022 otvorený obchodný priestor Wagnerovej skupiny.

Prigožinova Lachtinská pasáž

Kupujúca spoločnosť opäť vznikla krátko pred podpisom obchodnej zmluvy. Na Prigožinove bohatstvo, získané možno z korupčných zákaziek, poukazovali novinári aj aktivisti.

Ďalšia nová spoločnosť Businessprof získala v roku 2018 obchodné petrohradské centrum Sinop v hodnote 1,2 miliardy rubľov. Základný kapitál spoločnosti Prigožinovho syna Pavla bol v čase jej vzniku 10-tisíc rubľov, o tri roky neskôr už mal aktíva za 2,5 miliardy rubľov.