Vražda lopatou pre VÝLET DO MEXIKA

1927

Po celé dni rozprávala Tabatha Ulshová a jej priateľ Jimmie Woodland o tom, ako veľmi chcú vyraziť na skvelý výlet do Mexika. Hovorili o tom každému, najmä spoločným známym a priateľom. Jediné, čo na to potrebovali, bolo auto a nejaké peniaze. Čo s tým, keď im chýbali najmä tie peniaze a ich autá tiež už nestáli za veľa?

Podľa informácií od žalobcov štátu Ohio, u ktorých ich prípad napokon skončil, Tabatha a Jimmie prišli na „dômyselné“ riešenie problému: vylákali z nočného baru v meste Findlay v štáte Ohio 43-ročného podnikateľa Freda Smitha a dobili ho na smrť lopatou. Jeho auto a kreditné karty sa potom rozhodli použiť na cestu do Mexika.

Koncom júla sa dokaličené a už rozkladajúce sa telo Freda Smitha našlo v plytkom hrobe neďaleko miesta činu. Netrvalo ani dva týždne, a Tabatha i Jimmie boli za mrežami. Koncom augusta ich veľká porota okresu Wood v Ohiu obvinila z únosu a lúpežnej vraždy. Ak ich súd usvedčí, 24-ročnej Tabathe Ulshovej a 27-ročnému Jimmiemu Woodlandovi hrozí trest smrti.

Vyšetrovatelia si nemyslia, že útok bol namierený proti Smithovi osobne a že bol spáchaný z akýchkoľvek iných než lúpežných dôvodov. Smith bol skrátka iba v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Jednoducho mal smolu.

Frederick Smith bol prezidentom firmy Rexarc International, rodinného podniku na výrobu potrubí a príslušenstva na zváranie, ktorý pôsobí v juhozápadnej časti štátu Ohio. Do Findlay prišiel iba na víkend, zúčastniť sa poľovníckych streleckých pretekov. Jeho disciplínou bola streľba na asfaltové holuby. Po popoludňajších pretekoch si Smith s dvoma priateľmi zašiel do baru Wooley Bulley na pár pohárikov. Sedeli až do večera. V istej chvíli, už neskôr večer, si k nim prisadla slečna Ulshová – drobná blondínka s nápadne nalakovanými nechtami. Vybrala si Smitha a začala s ním flirtovať. Mužom povedala, že je striptérka z Toleda (Ohio) a že má v úmysle cestovať do Mexika. Neskôr sa Smithovi dvaja priatelia na nejakú polhodinku z baru vzdialili. Keď sa vrátili, Smith aj Ulshová boli preč, takisto ani Smithovo auto nestálo pred barom.

Bezpečnostné kamery v bare Wooley Bulley neskôr vydali svedectvo, podľa ktorého Smith odišiel z baru vedno s Ulshovou a viedli sa pod pazuchy. Do svojej hotelovej izby sa však už nevrátil. Nasledujúceho večera ohlásila Smithova žena na polícii, že jej manžel je nezvestný. Po strelckých pretekoch sa mal totiž zúčastniť rodinnej víkendovej oslavy v Columbuse.

Vyšetrovanie viedlo k zisteniu, že kreditné karty zavraždeného Freda Smitha boli v nákupných strediskách popri diaľniciach v štátoch Ohio, Indiana, Missouri, Arkansas a Texas niekoľkokrát použité, a to už pár hodín po predpokladanom čase vraždy. Ulshová a Woodland z nich stihli za pár dní utratiť čosi vyše 2000 dolárov. Čo sa však vyšetrovateľom napriek veľkému úsiliu nepodarilo zistiť celkom presne, sú udalosti, ktoré sa odohrali medzi odchodom Smitha a Ulshovej z baru a asi treťou hodinou nadránom, keď jeden z obyvateľov mesta telefonoval na políciu a oznámil, že po ceste beží akýsi chlap a volá o pomoc. Tento obyvateľ policajtom ďalej povedal, že videl, ako volajúci muž – podľa všetkého Fred Smith – stretol iného muža a požiadal ho o pomoc. Tým druhým mužom však bol Joe Alexander, nevlastný Jimmiho brat, ktorý Ulshovej a Woodlandovi napokon pomohol Smitha zmlátiť a naložiť do tmavého Blazera.

„Predstavme si, že tento Smith beží po ceste, kričí o ratu a odrazu stretne akéhosi chlapa. ‚Pomôžte mi, pomôžte mi’, volá naňho. Lenže nevie, že má smolu a že človek, na ktorého ráno o tretej natrafil na ceste, je Woodlandov nevlastný brat. Polomŕtvemu Smithovi vyprázdnili vrecká ešte po ceste autom. Potom Ulshová s Woodlandom odviezli nevládne telo do odľahlého lesa pri meste Cygnet. Tam ho vyložili z auta, a než ho zakopali, „dokončili“ ho lopatou. Podľa úradov sa po tomto čine obaja vrátili do domu vo Fostorii, kde bývali spolu s Woodlandovou matkou a Alexandrom, zbavili sa tu krvou zafŕkaných odevov a pobalili si veci na cestu do Mexika. Kým sa pripravovali na odchod, Woodlandova rodina zahladzovala stopy po zločine, povedal prokurátor Mayberry. Joe Alexander pozbieral ich šaty, nasiaknuté Smithovou krvou, a odniesol ich kdesi na odľahlé miesto za mesto, kde ich spálil. Pani Woodlandová potom poumývala lopatu a ráno ju vrátila do miestneho obchodného domu ako reklamáciu. V istej chvíli sa zdalo,“ hovorí ďalej prokurátor Mayberry, „že obaja páchatelia sú už za horami. Skutočne sa aj dostali do Brownsville v Texase, tam prekročili mexickú hranicu, no z neznámeho dôvodu sa o dva dni vrátili naspäť do USA.“ 

Pohraničná stráž ich zadržala hneď na hranici, keď zistila, že cestujú v ukradnutom aute. Po niekoľkých dňoch ich dopravili do Ohia. Do televíznej kamery povedala Ulshová ešte v Texase, že Smitha skutočne zabila, ale že tak urobila v sebaobrane, pretože sa pokúsil znásilniť ju. Povedala tiež, že jej priateľ Woodland do veci zapletený nebol. Podľa prokurátora Mayberryho však vyšetrovatelia i žalobcovia o jej historke pochybujú. Všetkých štyroch podozrivých obžalovali pred Civilným súdom okresu Wood v štáte Ohio. Aby mohli až do vynesenia rozsudku vo veci vraždy ostať za mrežami okresnej väznice, sú zároveň obvinení z dvoch federálnych trestných činov, ktorých dokazovanie nie je v tomto prípade problémom – z prepravovania ukradnutého auta a ukradnutej brokovnice Freda Smitha cez štátnu hranicu do Mexika. -gp-