Teórií o tejto vražde storočia je viac než dosť.

V novembri bude už 54 rokov, ktoré uplynuli od známych výstrelov v Dallase. Ale pozadie vražedného útoku na vtedy najmocnejšieho muža sveta vzrušovalo a vzrušuje už niekoľko generácií bádateľov. Až dodnes sú tri štvrtiny Američanov presvedčených, že smrť v Dallase nemal na svedomí akýsi samostatný a samozvaný vrah Lee Harvey Oswald, ale že vražda bola sprisahanie z vyšších kruhov.
Vražda: 22. novembra 1963 bol v Dallase zavraždený prezident JFK.

V archívoch je vyše 746 000 spisov

Názory o skutočných sprisahancoch sú však veľmi, veľmi rozdielne. Špekulácie siahajú od chápadiel mafie, lebo John F. Kennedy vraj pri volebnom boji používal aj peniaze mafie a potom jej zostal čosi dlžný, až po pomstu znechutených kubánskych emigrantov a dokonca niektoré teórie hovoria o sprisahaní z Moskvy, či o komplote jeho vlastnej manželky Jackie. Občas sa vynárajú neuveriteľné úvahy, že komplot majú na svedomí bývalí nacisti, alebo že prezident padol za obeť komplikovanému sprisahaniu CIA a FBI. Materiálov, ktoré k tejto mýtickej vražde existujú, je viac než dosť. V archívoch je k dispozícii vyše 746 000 spisov iba na tému vraždy JFK.
Lee Harvey Oswald

Dnes sa s istotou vie, že hlavnou príčinou, prečo sa vynorilo toľko krkolomných teórií bola neuveriteľná neporiadnosť vtedajších amerických vyšetrovateľov bezprostredne po čine. Nepresná práca úradníkov, do očí bijúce pokusy nejako zamaskovať pravdu a skutočné pozadie vraždy, spôsobili úžasné podhubie pre všakovaké teórie. Aj zriadenie takzvanej Warrenovej komisie, ktorá mala vraždu vyšetriť, viedlo ku škandálu:

Nespočetné množstvo otázok zostalo navždy otvorených:
Prečo zmizla pitevná správa?
Prečo komisia trvala na teórii, že vraždu spáchal osamelý strelec Lee Oswald, aj keď akustickí experti na 95 percent potvrdili, že strelci museli byť aspoň dvaja?
Navyše sa zistilo, že zbraň, s ktorou Oswald údajne strieľal, vôbec nebola natoľko presná, aby sa z nej dalo na takú diaľku a tak presne strieľať.
Úplný výbuch mýtov vyvolalo zavraždenie Lee Harveyho Oswalda priamo pred bežiacimi televíznymi kamerami. Po tejto vražde a po vražde ďalšieho podozrivého strelca Rubyho sa s teóriami priam roztrhlo vrece.
Páchateľ: Lee Harvey Oswald, pravdepodobný vrah, sám obeťou vraždy.
V roku 1991 zostavil americký kongres päťčlennú komisiu, ktorá mala vysledovať vtedajšie udalosti: Založenie komisie vyvolal film režiséra Olivera Stonea „JFK“, v ktorom hlavnú „úlohu“ hrali práve sprisahanecké teórie o prezidentovom zavraždení. Výsledok vyšetrovania komisie zloženej zo sudcov, historikov a archivárov bol zverejnený v roku 1998. Nezistilo sa a ani sa nepotvrdilo žiadne sprisahanie, jediné, čo sa dalo dokázať, bolo šlendriánstvo vtedajších vyšetrovateľov. Ale spisy o zavraždení JFK ešte dlho nebudú odpočívať v pokoji. V roku 1999 sa vynoril nový materiál, ktorý akoby zakúril pod kotlom novej horúcej teórie: ruský prezident Boris Jeľcin odovzdal americkému prezidentovi Clintonovi na stretnutí G8 v Bonne 80 ruských dokumentov, ktoré sa týkajú vraždy prezidenta Kennedyho. V centre spisov ruskej tajnej služby sú dokumenty o Lee Harvey Oswaldovi, ktorý bol aj podľa Warrenovej komisie jediným vrahom JFK. Oswald bol bývalý vojak americkej armády, ale zistilo sa, že začiatkom šesťdesiatych rokov žil v Minsku, v hlavnom meste Bieloruska. Teraz sú materiály v Spojených štátoch, tímy špecialistov ich skúmajú – a ako sa to býva – v príhodnom čase ich odovzdajú verejnosti. Nuž, nechajme sa zasa prekvapiť…
/sprac. – zed./