Ľ. GALKO: Nerozumiem postoju koaličných strán k eurovalu

672

„Oni idú spraviť niečo, na čo vôbec nedostali mandát a je to v rozpore s programovým vyhlásením vlády. Veď my sme nedostali vo voľbách mandát od občanov SR, aby sme nejakým nehoráznym spôsobom zadlžovali naše generácie a aby sme vystavovali nejaké čisté bianko zmeny v prospech nezodpovedných krajín,“ povedal v rozhovore pre TASR Galko.
Zároveň pripustil, že za postojom premiérky Ivety Radičovej, ministra financií Ivana Mikloša a šéfa slovenskej diplomacie Mikuláša Dzurindu (všetci SDKÚ-DS) môže byť ich vystavenie „obrovskému tlaku“ Európskej únie. „Je to veľmi ťažké alebo náročné tomuto tlaku nepodľahnúť a, samozrejme, toto, čo si oni vybrali, je schodnejšia cesta. Ale ja práve naopak toto pokladám za nezodpovedné voči budúcim generáciám,“ uviedol podpredseda SaS.
Napriek tomu, že Galko potvrdil negatívne stanovisko strany k hlasovaniu o eurovale aj v prípade, že by sa spojilo s rozhodovaním o dôvere vládnemu kabinetu, neverí, že sa strana k tejto dileme bude musieť skutočne postaviť. Podľa neho by spájanie týchto dvoch vecí bolo nekorektné voči voličom.
Šéf rezortu obrany pritom poukázal, že sa v otázke postoja Smeru-SD k eurovalom nezhoduje s vyjadreniami šéfa liberálov Richarda Sulíka. Ten vyjadril presvedčenie, že Robert Fico (Smer-SD) dodrží slovo a Smer-SD za euroval nezahlasuje. „Robert Fico nikdy ešte žiadne svoje slovo nedodržal. Pustí do gatí, zrazí opätky a buď zahlasuje za, alebo odíde z parlamentu, aby znížil kvórum a euroval tak prešiel,“ prognózoval Galko.
Minister pritom poukázal, že Grécko, ktoré Slovensko z hľadiska rozlohy neprevyšuje ani 3-krát, má takmer desaťnásobne vyšší rozpočet na obranu. „Oni majú približne 300 stíhačiek, majú tisíc tankov a reči, že je to preto, lebo majú za chrbtom grécko-cyperský problém, sú čistá demagógia,“ zdôraznil.
Situáciu s požičiavaním peňazí zadlženým krajinám Galko ilustroval na prístupe, ktorý videl u dovolenkárov v Chorvátsku. Kým pre našich turistov je podľa neho charakteristické zásobovať sa konzervami, ktoré si dovezú z domu a nimi kŕmia svoje deti, mladí Taliani sedia v drahých reštauráciách, kde míňajú veľké peniaze. „Prečo tieto naše deti majú teraz, ešte aj do budúcnosti, platiť nezodpovedným Talianom, ktorí dnes takýmto spôsobom fungujú?,“ pýtal sa minister.
Podľa neho k problémom zadlžených krajín treba pristupovať rovnakým spôsobom ako v súkromných podnikoch. „Tak Gréci, Španieli alebo Taliani majú obrovské majetky, majú Enel, majú ostrovy, a čo ja viem čo ešte. Nech v prvom rade vyčerpajú všetky možnosti, nech predajú svoj majetok a začnú sa správať zodpovedne,“ uzavrel Ľubomír Galko.
Všetky zmeny dohodnuté na mimoriadnom summite eurozóny musí parlament schváliť do konca roka. Keďže SaS avizovala, že ich nepodporí, premiérka plánuje hľadať podporu aj v opozičných radoch.