Louis Armstrong požiadal Nixona, aby sa postaral o jeho batožinu, bola totiž plná tráv

627

Louis Armstrong nebol len slávny jazzový trubkár a spevák, ale tiež jeden z prvých popularizátorov marihuany, najmä v hudobných kruhoch. Sám trávu fajčil celý život, a to aj pred alebo dokonca počas vystúpenia.

Fajčenie trávy zo začiatku prinášalo Armstrongovi komplikácie. V novembri roku 1930 bol Armstrong zatknutý spoločne s bubeníkom Vicom Bertonom za fajčenie trávy na verejnosti, konkrétne na ulici pred Cotton Clubom v Culver City. Obaja skončili v policajnej cele, kde totálne zhulení a smejúci sa strávili jeden deň. Úsmevy im zamrzli, keď mali druhý deň zaplatiť pokutu vo výške 1000 dolárov. Podobných incidentov mal černošský muzikant na svojom konte viac.

V 50. rokoch Spojené štáty rozbehli v rámci programu dobrej vôle vysielania afroamerických muzikantov, spevákov, spisovateľov a ďalších umelcov do cudzích krajín. Mali sa stať veľvyslancami demokracie a vyslanci mieru v čase prebiehajúcej studenej vojny so Sovietskym zväzom. Jedným z týchto ambasádorov vláda vymenovala aj trubkára a speváka Louisa Armstronga. Ten mal vyraziť na veľké turné po Európe a Ázii.

So svojím statusom ambasádora mieru nemal nikdy problém s odbavením a vo všetkých krajinách sveta bol prijímaný na letiskách bez odbavenie. Keď však pristál v New Yorku, musel si, k svojmu veľkému prekvapeniu, stúpnuť do normálnej fronty k odbaveniu ako každý iný cestujúci.

To znamenalo okrem iného aj prehliadku jeho batožiny. Tie mal ale Armstrong napchaté marihuanou. Armstrong sa potil vo fronte v očakávaní veľkých problémov, keď sa v letiskovej hale zjavil viceprezident Richart Nixon v obkľúčení fotografov a reportérov.

Keď zbadal Armstronga, pribehol k nemu s otázkou, čo robí v rade na odbavenie. Armstrong mu oznámil, že práve priletel z turné dobrej vôle po Ázii a bolo mu povedané, že musí k odbaveniu ako každý iný. Nixon utrúsil akúsi jedovatú poznámku a povedal, že má ísť Armstrong s ním a jeho batožinu že berie so sebou. Armstrong bol samozrejme šťastím bez seba a Nixon netušil, že sa práve stáva drogovým kuriérom. Keď ho na to neskôr upozornili, prekvapene sa spýtal: „Vari Louis fajčí trávu?“