Za podvod v Bingu dostal programátor 3,5 roka. Je hrdý na to, čo sa mu vtedy podarilo, povedala sudkyňa

Pavel Fantyš podľa súdu zmanipuloval počítačový program televíznej súťaže a vyzdvihoval si miliónové výhry pomocou komparzistov. Po dvadsiatich rokoch ho zadržali v USA.

V polovici deväťdesiatych rokov lámalo televízne Bingo na TV Nova rekordy sledovanosti: každý týždeň kvôli nemu pred televízne obrazovky sadali až tri milióny ľudí. Ľudia si kupovali žreby, z ktorých niektoré zaručovali účasť v televíznom žrebovaní. Tam v šou moderovanou Jánom Rosákom mohli vyhrať milióny.

 Splnil si sen  hazardného hráča 

V roku 1995 sa ale ukázalo, že vo výhrach nešlo o náhodu: programátor Pavel Fantyš podľa obžaloby upravil žrebovacie program tak, aby do televízneho žrebovania postúpili majitelia konkrétnych losov. Peniaze potom chodili pred televízne kamery vyberať za päť až desaťtisícový honorár komparzisti. Kým tieto „biele kone“ polícia zadržala, Fantyš utiekol do cudziny. V neprítomnosti bol v roku 2005 odsúdený na päťročnému väzenia. Muž bol chytený vlani v lete v USA, po vydaní do Česka požiadal o nové pojednávanie svojho prípadu.

Fantyš podľa obžaloby zmanipuloval žrebovanie v doplnkovej hre Binga Nová šanca. Systém hry spočíval v tom, že počítač mal vylosovať desať náhodných čísel tiketov, ktorých majitelia sa v ďalšom týždni zúčastnili televíznej súťaže. Fantyš zmenil systém tak, aby počítač losovali čísla tiketov, ktoré predtým podľa spisu sám zakúpil.

Obžalobe čelilo okrem Fantyša ďalších šesť ľudí, ktorým súd v roku 2005 potvrdil za distribúciu tiketov podmienečné tresty. Nové konanie sa Fantyšových spoločníkov netýka. Podľa rozsudku spôsobila skupina škodu 26,970.000 Kč., sudkyňa Lenka Cihlářová ale v stredu uviedla, že skutočná škoda bola zrejme o dva milióny vyššia (spolu cca 1,160 000 Eur).

Súd však nemohol Fantyše v novom konaní potrestať prísnejšie než na prvýkrát, okrem určenia výšky škody sa týkalo aj trestu. Cihlářová mužovi aj tak uložila trest pod zákonnou hranicou trestnej sadzby. Prihliadla predovšetkým k tomu, že sa Fantyš k činu priznal, aj keď tvrdil, že podvod vymyslel Roman Hejda, ktorý bol v prípade potrestaný pred takmer 13 rokmi. Aj on dostal podmienku. Hejda na súd prišiel ako svedok, odmietol ale vypovedať. Fantyšovi naopak priťažila výšky škody, ktorú spôsobil.

Obhajkyňa Fantyša navrhovala, aby ho súd potrestal podmienečným trestom, rovnako ako jeho spoločníkov. Mal by podľa nej prihliadnuť k tomu, že bol muž v čase spáchania činu veľmi mladý, a tiež k tomu, ako boli potrestaní jeho spolupáchatelia. Žalobkyňa naopak argumentovala tým, že uloženie podmienečného trestu by vyslalo signál, že sa páchateľom oplatí skrývať pred zákonom.

 

Cihlářová sa nakoniec priklonila k názoru žalobkyne. Upozornila, že aj napriek svojmu veku Fantyš vyčnieval vďaka svojim schopnostiam. „Bol ďalej než iný devätnásťročný,“ povedala Cihlářová. Upozornila napríklad na to, že už vtedy Fantyš úspešne podnikal.

Na Cihlářová Fantyš podľa jej slov počas hlavného pojednávania pôsobil dojmom, že je stále hrdý na to, čo sa mu v 90. rokoch podarilo. „Je veľkou škodou, že tieto svoje schopnosti obžalovaný použil za hranou zákona, a nevyužil ich ku svojmu prospechu, v rámci svojej podnikateľskej činnosti,“ dodala sudkyňa.